pol
Українська
русский
English

Eksperci wymienili 12 rodzajów herbaty, które mogą szkodzić zdrowiu

Игорь Романько

Jakie rodzaje herbaty są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego

Wiele osób lubi herbatę ze względu na jej wspaniały smak i możliwe właściwości lecznicze. W szczególności zielona herbata słynie ze swoich korzyści zdrowotnych. Istnieją jednak rodzaje herbaty, do których należy podchodzić z pewną ostrożnością i brać pod uwagę możliwe zagrożenia.

Przeczytaj również: 5 złych nawyków osób pijących kawę, które mogą skrócić ich życie

W artykule Daily Meal wymieniono 12 rodzajów herbaty, których zdaniem naukowców najlepiej unikać. Pamiętaj, że ważne jest, aby zachować umiar przy wyborze herbaty i skonsultować się ze specjalistą, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek problemy medyczne lub ograniczenia.

 1. Chociaż herbata jest często postrzegana jako zdrowy napój, wiele herbat butelkowanych zawiera duże ilości dodanego cukru. Regularne spożywanie takich herbat może powodować przyrost masy ciała, wysoki poziom cukru we krwi, insulinooporność i zwiększone ryzyko chorób serca.
 2. Herbaty rozpuszczalne obiecują szybkie i łatwe przygotowanie oraz oszczędność czasu. Jednak często zawierają one sztuczne słodziki, które zapewniają słodycz bez cukru, ale mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Herbaty te mogą również zawierać sztuczne barwniki spożywcze, które mogą powodować reakcje alergiczne.
 3. Herbata z żywokostu ma bogaty kontekst historyczny jako tradycyjna medycyna. Jednak alkaloidy pirolizydynowe znajdujące się w żywokoście mogą być toksyczne dla wątroby i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jeśli są spożywane w nadmiarze.
 4. Kava kava to rodzaj herbaty znanej w różnych kulturach. Jednak duże ilości kava kava mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia wątroby.
 5. Herbata cukrowa zyskała popularność ze względu na swój bogaty smak i potencjalne korzyści zdrowotne. Jednak nadmierne spożycie tej herbaty może powodować nadciśnienie i hipokaliemię, co może prowadzić do osłabienia mięśni i zaburzeń rytmu serca.
 6. Herbata miętowa jest ceniona za swój orzeźwiający smak i aromat. Nadmierne spożycie może jednak powodować podrażnienia, a nawet być toksyczne.
 7. Herbata cytrynowa może zawierać metale ciężkie, takie jak ołów, a także wyższe poziomy fluoru i kwasowości. Może to mieć negatywny wpływ na zdrowie, szczególnie u dzieci i kobiet w ciąży.
 8. Herbaty detoksykacyjne często obiecują pozbyć się toksyn z organizmu, przyspieszyć metabolizm i promować utratę wagi. Mogą one jednak zawierać naturalne środki przeczyszczające, które prowadzą do odwodnienia i problemów trawiennych.
 9. Czarna herbata może zawierać metale ciężkie, takie jak ołów, kadm i aluminium, które są wymywane z gleby do liści herbaty.
 10. Herbata z pietruszki powinna być unikana przez kobiety w ciąży, ponieważ może wpływać na macicę i rozwój płodu.
 11. Herbata z szałwii zawiera związki, które mogą stymulować skurcze macicy i zwiększać ciśnienie krwi.
 12. Herbata rumiankowa znana jest ze swoich właściwości uspokajających, ale może wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew.

Uwaga: Niniejsza treść służy wyłącznie celom informacyjnym i nie zawiera żadnych porad medycznych. W sprawie leków, diagnozy i innych porad medycznych należy skonsultować się z lekarzem.

Wcześniej pisaliśmy o 5 rzeczach, których nie powinieneś robić rano, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Jeśli chcesz otrzymywaćnajnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!