pol
Українська
русский

Nowy lek na HIV skuteczniejszy niż tabletki

Виктор Литвиненко

Nowy lek na HIV skuteczniejszy niż tabletki

Obecnie, dzięki specjalnemu leczeniu przeciwwirusowemu, rozwój wirusa HIV można zatrzymać na każdym etapie. Nadchodzą jednak zmiany w obecnym leczeniu ludzkiego wirusa niedoboru odporności.

Według badań klinicznych wstrzykiwanego leku na HIV Kabenova firmy GSK, długo działające zastrzyki są bardziej skuteczne niż codzienne tabletki. Eksperci zalecają ten lek pacjentom, którzy mają problemy z tłumieniem wirusa z powodu zakłóceń w harmonogramie leczenia.

Kabenuva skuteczniej tłumi wirusa HIV

Badanie kliniczne nowego wstrzykiwanego leku Kabenuva przeprowadzono w 31 placówkach medycznych w Stanach Zjednoczonych. W trzeciej fazie badania eksperci porównali lek z codziennymi tabletkami na HIV. W badaniu uczestniczyli pacjenci, którzy mieli problemy z przestrzeganiem zaleceń terapeutycznych i supresją wirusa.

Zgodnie z analizą okresową, Kabenuva wykazała wyższą skuteczność w tłumieniu wiremii w porównaniu z codzienną terapią doustną. Jednocześnie eksperci zauważają, że długo działający zastrzyk jest lepszy w tłumieniu wirusa i łagodzeniu postępu choroby.

"Kabenuva to świetna opcja leczenia dla pacjentów, którzy mają trudności z codziennym przyjmowaniem tabletek. Ostatnie wyniki wykazały, że zastrzyki działają lepiej niż leki doustne dla tej grupy pacjentów" - powiedziała Kimberly Smith, dyrektor ds. badań i rozwoju w ViiV Healthcare GSK.

Zastrzyki nie wymagają ścisłego schematu leczenia

Według ekspertów GSK, wielu pacjentów żyjących z HIV ma trudności z utrzymaniem wirusa pod kontrolą ze względu na brak konsekwentnego przestrzegania schematów leczenia. Zastrzyki Kabenove są podawane w dwóch dawkach co cztery tygodnie, co nie wymaga ścisłego schematu leczenia, takiego jak codzienna terapia doustna.

Lek, który został zatwierdzony w USA w 2021 r., może być najlepszą alternatywą dla codziennych tabletek dla wielu pacjentów, którzy nie przestrzegają schematu leczenia.

"Tymczasowe dane pokazujące korzyści płynące z długo działającej terapii u osób, które mają trudności z codziennym przyjmowaniem tabletek na HIV, były doskonałe" - powiedział Smith.

Silna sprzedaż leków na HIV zapewniła brytyjskiej firmie farmaceutycznej GSK doskonałe wyniki sprzedaży, z roczną sprzedażą przekraczającą 8 miliardów dolarów. Firma spodziewa się, że około 40% jej działalności związanej z HIV będzie pochodzić z leków długo działających.