pol
Українська
Русский
English
Wojna w Ukrainie

"Globalnie jesteśmy gotowi": Reznikow wymienia trzy warunki rozpoczęcia kontrofensywy

'Globalnie jesteśmy gotowi': Reznikow wymienia trzy warunki rozpoczęcia kontrofensywy

Siły Zbrojne Ukrainy są faktycznie gotowe do kontofensywy. Kończą się przygotowania do stworzenia "pancernej pięści".

Oświadczył o tym minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podczas konferencji prasowej w Wojskowym Centrum Medialnym.

"Przygotowania (do kontrofensywy - red.) dobiegają końca" - powiedział szef MON i dodał, że wojsko musi jeszcze zakończyć prace nad najnowszym sprzętem wojskowym. "Jest sprzęt, na którym kończą się programy szkoleniowe" - dodał.

Zobacz także: "Oni mają jeszcze czas na wyjazd, inaczej ich zniszczymy": Zelenski o kontrofensywie ukraińskich sił zbrojnych

"Otrzymaliśmy bardzo nowoczesne systemy, zwłaszcza w zakresie pięści pancernej" - powiedział minister.

Reznikow dodał, że Ukraina otrzymuje dużą liczbę pojazdów opancerzonych różnych typów, w tym APC i BMP, a szkolenia dla części z nich wciąż trwają.

Jeśli chodzi o rozpoczęcie kontrofensywy, Reznikow powiedział: "Jak tylko będzie wola Boża, pogoda i decyzja dowódców, zrobimy to".

Również podczas konferencji prasowej minister obrony poinformował, że podjęto decyzję o zwiększeniu liczby wojskowych komisji medycznych (MMC) wzdłuż linii frontu.

"Tak, aby nasi ranni mogli trafić do tych placówek nie tylko na terenie szpitali wojskowych, ale także na terenie cywilnych placówek medycznych" - powiedział.

Czytaj także: Siły zbrojne Ukrainy oczyszczają teren na lewym brzegu w obwodzie chersońskim: Humeniuk mówi o postępach

"Ponadto, zgodnie z moją dyrektywą, we wszystkich placówkach medycznych zostaną wprowadzone stanowiska psychologów. Błędem i błędnym założeniem było to, że ranni powinni otrzymać pomoc psychologiczną po zakończeniu leczenia. Przecież sam fakt bycia rannym jest już urazem psychologicznym" - powiedział Reznikow.

Wcześniej szef wywiadu obronnego Ukrainy Kirył Budanow skomentował kontrofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy i wyjaśnił, czy odbędzie się ona wiosną, jak wcześniej przewidywał.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał na Telegramie!