pol
Українська
Русский
Społeczeństwo

Na co powinni zwrócić uwagę emeryci ubiegający się o dofinansowanie

Jaki dochód emerytów jest brany pod uwagę przy przyznawaniu dotacji?

Na Ukrainie istnieje znaczna liczba emerytów, którzy również kwalifikują się do tej formy pomocy, gdy ich dochody nie pozwalają im na opłacenie pełnej kwoty rachunków za media. Zwykle ma to miejsce, gdy koszt mieszkania i usług komunalnych przekracza 15% całkowitego dochodu. Istnieją jednak pewne osobliwości dla emerytów.

Czytaj także: Kto z Ukraińców może otrzymać dodatek do emerytury w wysokości 800 UAH?

Fundusz emerytalny przypomniał, że otrzymanie ryczałtu w wysokości 10 emerytur przez poszczególnych emerytów nie ma wpływu na cel i wysokość dotacji. Wypłatę tę mogą otrzymać niektórzy emeryci, którzy pracowali w dziedzinie edukacji, opieki zdrowotnej, zabezpieczenia społecznego i niektórych instytucji państwowych.

Ponadto Organizacja Narodów Zjednoczonych zapewnia pomoc ukraińskim emerytom, którzy znajdują się w obszarze aktywnych lub możliwych działań wojennych, w tym dodatkową wypłatę w wysokości do 3 000 UAH. Ten rodzaj pomocy społecznej również nie wpływa na wysokość dotacji, ponieważ nie jest wliczany do całkowitego dochodu rodziny.

Ogólnie rzecz biorąc, emeryci powinni pamiętać, że jest on wliczany do całkowitego dochodu brutto:

  1. Zasiłek wojskowy.
  2. Pensja i wynagrodzenie.
  3. Emerytura.
  4. Stypendia, z wyjątkiem stypendiów socjalnych.
  5. Świadczenia socjalne.
  6. Zasiłki dla bezrobotnych.
  7. Płatności ubezpieczeniowe.
  8. Przekazy pieniężne z zagranicy.
  9. Dochody z papierów wartościowych, dzierżawy gruntów lub sprzedaży nieruchomości.

Należy również zauważyć, że przy ubieganiu się o dotację na sezon grzewczy jesienią 2023 r., sierpniowe wypłaty emerytur będą brane pod uwagę przy obliczaniu całkowitego dochodu gospodarstwa domowego.

Dla przypomnienia, ekspert ds. polityki społecznej Andrij Pawłowski powiedział nam, czy minimalna emerytura zmieni się do końca 2023 roku.

Jeślichcesz otrzymywaćnajnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!