pol
Українська
русский

NASA pokazuje, jak wyglądają pomidory po 8 miesiącach w kosmosie (zdjęcia, wideo)

Игорь Романько

NASA analizuje pomidory, które znajdowały się na ISS przez 8 miesięcy

Astronauci NASA odnaleźli niedawno dwa pomidory, które uważano za zaginione na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zaginęły one osiem miesięcy temu podczas eksperymentu polegającego na uprawie żywności bez gleby.

Owoce zostały znalezione w plastikowej torbie w jednym z przedziałów stacji, podała NASA. Były odwodnione i lekko zgniecione, ale z wyjątkiem pewnych przebarwień, nie było widocznych wzrostów drobnoustrojów ani grzybów.

Czytaj także: Dlaczego ludzkość nie będzie w stanie ograniczyć globalnego ocieplenia na naszej planecie?

"To interesujące, że pomidory przetrwały tak długo w kosmosie. Wskazuje to, że możemy znaleźć sposoby na uprawę żywności w kosmosie, która będzie bardziej odporna na uszkodzenia" - powiedział astronauta Frank Rubio, który przeprowadził eksperyment.

Badania roślin na pokładzie ISS są ważną częścią przygotowań do przyszłych misji kosmicznych. NASA chce dowiedzieć się, jak uprawiać żywność w kosmosie, aby zapewnić astronautom żywność i inne niezbędne zasoby.

Ponadto astronauci twierdzą, że czas spędzony w ogrodzie jest dobry dla ich zdrowia psychicznego. Pomaga im oderwać myśli od środowiska kosmicznego i podnosi morale.

NASA nie planuje zwrócić znalezionych pomidorów na Ziemię w celu analizy. Zostaną one zutylizowane.

Wcześniej naukowcy udowodnili, że satelita Ziemi, Księżyc, ma solidne metalowe jądro.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, subskrybuj nasz kanał Telegram!