pol
Українська
русский
English

Ukraińskie Siły Zbrojne oczyszczają teren na lewym brzegu w obwodzie Chersońskim: Humeniuk opowiada o sukcesach

Былим Елена

Ukraińskie Siły Zbrojne oczyszczają teren na lewym brzegu w obwodzie Chersońskim: Humeniuk opowiada o sukcesach

Ukraińscy obrońcy oczyszczają już wroga z lewego brzegu Dniepru w obwodzie Chersońskim, który jest tymczasowo zajęty przez rosyjskich bojowników. Siły obronne pracują nad wyzwoleniem linii frontu i prowadzą operacje kontrbateryjne.

Poinformowała o tym Natalia Humeniuk, rzeczniczka południowego dowództwa operacyjnego. Według niej w ciągu ostatnich trzech dni Siły Zbrojne Ukrainy osiągnęły mocne rezultaty.

Czytaj także: Ministerstwo obrony wyjaśniło, kto może mówić o kontrofensywie Sił Zbrojnych Ukrainy

Jeśli chodzi o to, czy Siły Zbrojne Ukrainy pracują już na lewym brzegu w obwodzie chersońskim, zauważyła, że "szum może wyrządzić wiele szkód Siłom Obrony". Nie powinniśmy spieszyć się z wiadomościami".

Humeniuk dodała: "Pomimo tego, że wróg nadal ostrzeliwuje prawy brzeg, w ciągu ostatnich trzech dni mieliśmy dość potężne wyniki naszej pracy bojowej. Jest to od 13 do 22 sztuk sprzętu. Udało nam się trafić i zniszczyć wrogą artylerię, czołgi i systemy obrony powietrznej. Nasza praca nad oczyszczeniem linii frontu na lewym brzegu jest dość potężna."

Na drugi dzień Instytut Studiów Wojennych stwierdził , że Siły Obronne Ukrainy wylądowały już na lewym brzegu rzeki Chersoń. ISW doszedł do takiego wniosku po przeanalizowaniu raportów i zdjęć geolokalizacyjnych od rosyjskich blogerów wojskowych.

"Materiał geolokalizacyjny zamieszczony przez rosyjskiego blogera 22 kwietnia pokazuje, że siły ukraińskie zajęły pozycje na brzegach Dniepru na północ od miejscowości Oleszki (7 km na południowy zachód od Chersonia) i posunęły się do północnych obrzeży osady przy drodze E97, a także na zachód od miejscowości Dacha (10 km na południe od Chersonia)" - podało ISW.

Tymczasem na stronie DeepState pojawiły się zaktualizowane mapy walk. Wcześniej lewobrzeżna część obwodu chersońskiego była oznaczona jako zajęta przez Rosjan, teraz jest oznaczona jako szara strefa.

 
 

Dla przypomnienia, szef wywiadu obronnego Ukrainy Kyryło Budanow powiedział niedawno, że nie będzie rewidował własnych prognoz dotyczących "wiosennej kontrofensywy". "Czy nam się to podoba, czy nie, zbliżamy się do przełomowej bitwy we współczesnej historii Ukrainy. To jest fakt, wszyscy to rozumieją. To, kiedy się ona rozpocznie, jest tajemnicą. Ale wszyscy rozumieją, że jesteśmy coraz bliżej" - dodał.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał na Telegramie!