pol
Українська
Русский
Społeczeństwo

Nadzieja na najlepsze, ale przygotowanie na najgorsze: co każdy powinien zrobić w 2024 roku

Nadzieja na najlepsze, ale przygotowanie na najgorsze: co każdy powinien zrobić w 2024 roku

BLOG

ŹRÓDŁO

  1. Zachowaj zimną krew, pomóż innym zrobić to samo. Pomóż tym, którzy mają trudniej: ukraińskim żołnierzom, ich rodzinom, mieszkańcom obszarów frontowych, przesiedleńcom wewnętrznym, weteranom itp.
  2. Przyczynić się do zwycięstwa własnymi pieniędzmi (darowizny) i czasem (wolontariat, udział w publicznych zespołach pracujących na rzecz zwycięstwa itp.)
  3. Bądź przygotowany do mobilizacji, przede wszystkim psychicznie, ale także praktycznie.
  4. Nie daj się nabrać na rosyjskie zastrzyki informacyjne, nie rozpowszechniaj ich. Pamiętaj, że świat jest złożony, nie czarno-biały i nie ma prostych odpowiedzi na złożone pytania.
  5. Przeciwstawiać się rządowym próbom ograniczenia demokracji, zatrzymania gospodarki i rozszerzenia korupcji - poprzez badania opinii publicznej, petycje i fale w mediach społecznościowych (mam nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, w której obywatele będą zmuszeni do złamania ograniczeń stanu wojennego i wyjścia na ulice).
  6. Oczyścić tę część ukraińskiej przestrzeni, za którą każdy z nas jest osobiście odpowiedzialny, a mianowicie nasze własne umysły, tj. wyrzucić całą spuściznę rosyjsko-sowieckiego imperium: pozostałości komunizmu, totalitaryzmu, kolonializmu, paternalizmu, zamknięcia, ekonomicznego dirigisme, kompleksu niższości, sowieckich stereotypów itp.
  7. Wspieraj ukraińskie: towary, małych lokalnych producentów, kulturę, książki, niezależne media itp.
  8. Myśl o innych. Szanować. Być wdzięcznym.

***

Ludzie piszą do mnie, żebym nie szerzył paniki i przygnębienia.

Dokładnie to samo powiedziano mi na początku lutego 2022 r., kiedy rozprowadzałem przewodniki na temat tego, jak przygotować się na sytuację kryzysową, jak przygotować dzieci, firmy itp. Oskarżono mnie o szerzenie paniki i rozpaczy, o zaprzedanie się Amerykanom i/lub Rosjanom. Jednak dziesiątki tysięcy ludzi (a może i więcej) przygotowało plecaki bezpieczeństwa, zaplanowało działania swojej rodziny i rozmawiało ze swoimi dziećmi. Było warto.

Piszę o negatywnych scenariuszach nie dlatego, że to lubię. Po prostu od 2017 roku nie było zbyt wielu pozytywnych wiadomości (stąd należy wnioskować, że wszystko zaczęło się na długo przed wyborami prezydenckimi), a kiedy są, to je opisuję. Ale te negatywne przeważają.

Można chować głowę w piasek i liczyć na cud. Ale cud jest zwykle wynikiem heroizmu, zwycięstwa i niezwykłych wysiłków niektórych ludzi. A ich heroizm jest zawsze wynikiem zaniedbania, niekompetencji i obojętności innych ludzi. W rezultacie ci pierwsi umierają, wypalają się lub trafiają do więzienia. Ci drudzy kupują nowe samochody, rezydencje i dostają nowe stanowiska.

Ale nie można chować głowy w piasek, można być świadomym negatywnych scenariuszy i próbować połączyć siły, aby się im oprzeć i im zapobiec. Miej nadzieję na najlepsze i przygotuj się na najgorsze.

Wybór należy do ciebie. Pierwsze stanowisko jest dziecinne, drugie jest dorosłe.

Wybór należy do ciebie. Tylko pozycja dziecka zakłada, że w pobliżu jest dorosły, który się tobą zajmie. Czy jesteś pewien, że to prawda?