pol
Українська
русский
English

6 zaleceń lekarzy dotyczących przygotowań do sezonu grypowego

Виктор Литвиненко

6 zaleceń lekarzy dotyczących przygotowań do sezonu grypowego

Często nie doceniamy zagrożenia związanego z grypą, porównując ją do zwykłego przeziębienia. Grypa jest jednak chorobą wirusową, na którą trzeba być przygotowanym. Bóle mięśni, gorączka, kaszel i osłabienie, choć ustępują po kilku dniach, mogą prowadzić do poważnych powikłań, w tym zapalenia płuc i uszkodzenia serca. Jak chronić się przed powikłaniami grypy podczas SARS?

Zmniejsz prawdopodobieństwo infekcji

Każdego roku miliony ludzi są narażone na poważne powikłania grypy z powodu niskiego wskaźnika szczepień. Na przykład, według najnowszych danych Centers for Disease Control and Prevention, w Stanach Zjednoczonych odnotowano około 7300 zgonów z powodu grypy, w tym 21 dzieci.

  • Lekarze szczególnie zalecają zaszczepienie się przeciwko grypie dzieciom poniżej 5 roku życia, osobom powyżej 65 roku życia, kobietom w ciąży i osobom z osłabionym układem odpornościowym.

Christine Englund, MD, specjalista chorób zakaźnych, uważa, że wszystko zaczyna się od szczepienia przeciwko grypie. Ekspertka radzi również, aby starannie przygotować się do sezonu SARS z wyprzedzeniem, aby jak najskuteczniej zmniejszyć ryzyko poważnej choroby.

Zaszczep się przeciwko grypie

Badania pokazują, że szczepionka przeciw grypie zmniejsza ryzyko zachorowania i prawdopodobieństwo poważnych powikłań w przypadku infekcji.

"Szczepionka przeciw grypie chroni nie tylko Ciebie, ale także Twoich bliskich" - mówi dr Englund.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaleca szczepienia wszystkim osobom powyżej 6 miesiąca życia. "Zalecamy, aby ludzie zaszczepili się przeciwko grypie we wrześniu i październiku. W ostatnich latach zaobserwowaliśmy, że sezon grypowy może rozpocząć się wcześniej i trwać znacznie dłużej. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zaszczepić się przeciwko grypie, gdy tylko będzie ona dostępna" - mówi Englund.

Noś maseczkę w miejscach publicznych

Chociaż nie musisz nosić maseczki, nawet gdy jesteś chory, eksperci zalecają noszenie jej w miejscach publicznych w sezonie grypowym i SARS. Może to chronić nie tylko przed grypą, ale także przed innymi chorobami. "Zalecam noszenie maseczek podczas sezonu oddechowego. W końcu istnieje wiele innych wirusów, które mogą powodować szkody, nie tylko COVID-19 czy wirus grypy" - uważa lekarz.

Bądź czujny i przestrzegaj środków ostrożności

Wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową z nosa lub ust. Wiele rzeczy, które robiłeś w przeszłości, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19, może również zmniejszyć Twoje szanse na złapanie grypy:

  • zaszczepienie się;
  • noszenie maseczki w zatłoczonych miejscach
  • przebywanie w odległości 1-2 m
  • częste mycie rąk.

"Czuję się komfortowo, nadal nosząc maseczkę, praktykując higienę rąk i zachowując dystans w społeczeństwie, kiedy wychodzę. Nawet pomimo tego, że zaszczepiłem się przeciwko COVID-19 i zamierzam zaszczepić się przeciwko grypie" - mówi dr Englund.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli już jesteś chory

Grypa i COVID-19 mają wiele podobnych objawów, takich jak gorączka, kaszel, duszność i ból mięśni. W przypadku wystąpienia tych objawów należy skontaktować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, co robić dalej. Może być konieczne wykonanie testu na grypę lub COVID-19 lub uzyskanie recepty na leczenie przeciwwirusowe.

Wypełnij swoją apteczkę pierwszej pomocy

Możesz również samodzielnie przygotować się na grypę w domu. Pani Englund sugeruje, aby mieć pod ręką kilka leków na wypadek zachorowania na grypę:

  • leki obniżające gorączkę, takie jak acetaminofen;
  • ibuprofen na ból mięśni;
  • syrop na kaszel i termometr;
  • pulsoksymetr do pomiaru poziomu tlenu we krwi.

"Istnieje wiele skutecznych leków dostępnych bez recepty, które można stosować w celu złagodzenia objawów. Kup leki na grypę i przeziębienie, aby zmniejszyć przekrwienie błony śluzowej nosa i kaszel" - zaleca Englund.

Zostań w domu, jeśli jesteś chory

Jeśli masz grypę, powinieneś pozostać w domu, pić dużo płynów i dużo odpoczywać, dopóki nie poczujesz się lepiej. Jeśli musisz mieć kontakt z innymi ludźmi, noś maseczkę.

  • "Istnieje największe prawdopodobieństwo, że dana osoba zarazi innych grypą na dzień przed wystąpieniem objawów i przez kolejne 5-7 dni" - wyjaśnia lekarz.

Zima jest najbardziej aktywnym okresem rozprzestrzeniania się SARS, grypy i norowirusów. Częste mycie rąk i dezynfekcja powierzchni, przestrzeganie etykiety kaszlu i pozostawanie w domu, gdy jesteś chory - te proste kroki mogą uchronić Ciebie i Twoich bliskich przed niebezpiecznymi wirusami. Eksperci są również przekonani, że maski powinny stać się regularną częścią naszego życia w sezonie oddechowym. I dobrze, jeśli możemy w ten sposób chronić ludzi i zmniejszyć liczbę zgonów" - uważają lekarze.