7 leków i dieta BRAT w leczeniu biegunki
Biegunka może pojawić się niespodziewanie i w wyjątkowo niewygodnym momencie. Niezależnie od tego, czy próbowałeś nowej potrawy podczas podróży, kupiłeś niezbyt świeży kefir, czy zapomniałeś umyć ręce - istnieje wiele przyczyn biegunki, a najważniejsze jest szybkie znalezienie bezpiecznego leku. W większości przypadków biegunkę można łatwo wyleczyć w ciągu kilku dni za pomocą leków dostępnych bez recepty, które można znaleźć w każdej aptece. W przypadku przewlekłej biegunki eksperci zalecają przyjmowanie leków na receptę w celu kompleksowego leczenia przewodu pokarmowego.
Które leki powinienem wybrać ?
Czym jest dieta BRAT?
Reżim wodny i specjalne odżywianie
Ludzie o tym nie mówią, ale każdy czasami ma problemy z układem pokarmowym. Jednym z najczęstszych problemów trawiennych jest biegunka - luźne stolce, którym towarzyszy potrzeba częstego chodzenia do toalety. Jeśli masz więcej niż trzy luźne stolce w ciągu dnia, jest to uważane za biegunkę. "Ciężka biegunka trwająca dłużej niż kilka dni lub przedłużające się epizody biegunki są powodem do wizyty u lekarza, ponieważ mogą wskazywać na coś poważniejszego" - mówi dr Stephen Bixton, profesor i dyrektor Centrum Zdrowia Uniwersytetu Virginia Commonwealth.
Do najczęstszych przyczyn biegunki należą
- wirusy (norowirusy lub rotawirusy)
- bakterie lub pasożyty pochodzące ze skażonej żywności lub wody: infekcje bakteryjne, takie jak Salmonella lub Campylobacter; infekcje pasożytnicze, takie jak giardioza i kryptosporydioza;
- jako efekt uboczny po zażyciu niektórych leków;
- alergie pokarmowe lub nietolerancja niektórych pokarmów (laktozy, glutenu);
- choroby współistniejące, takie jak zespół jelita drażliwego;
Jeśli masz biegunkę, oto trzy sposoby na "uratowanie" organizmu przed odwodnieniem i utratą sił:
Unikaj odwodnienia, pijąc wodę mineralną lub napoje sportowe
Podczas biegunki organizm traci dużo płynów i soli, więc odwodnienie może być poważnym problemem. Pij alkaliczną wodę mineralną lub napoje dla sportowców. Według Bixton, można przygotować własne napoje dla sportowców, dodając łyżeczkę soli do litra soku jabłkowego. W tym okresie eksperci nie zalecają spożywania napojów zawierających kofeinę, alkohol i słodycze, które tylko zwiększają odwodnienie.
Stosuj dietę BRAT light
Przez pierwsze 24 godziny lekarze zalecają picie wyłącznie klarownych płynów i lekkich bulionów. Następnie można stopniowo dodawać do diety lekkie pokarmy. Tak zwana dieta BRAT obejmuje takie bezsmakowe pokarmy, jak banany, ryż, mus jabłkowy i tosty, krakersy i chipsy. Unikaj tłustych i smażonych potraw, produktów mlecznych, warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych bogatych w błonnik. Powinieneś także powstrzymać się od pokarmów i napojów powodujących gazy: roślin strączkowych, kapusty, awokado i napojów gazowanych.
Przyjmowanie leków na biegunkę dostępnych bez recepty
Istnieje kilka dostępnych bez recepty leków na biegunkę, które występują w różnych postaciach dawkowania i mają wersje generyczne.
Imodium (loperamid)
Lek przeciwbiegunkowy, który spowalnia ruchy jelit, co pomaga zmniejszyć liczbę wizyt w toalecie. Lek jest dostępny w postaci tabletek, kapsułek i płynu. Dorośli i dzieci w wieku 12 lat i starsze zwykle przyjmują tę samą dawkę. Tabletki lub kapsułki Imodium 2 mg należy przyjmować w postaci 2 tabletek po pierwszym płynnym stolcu. Następnie 1 tabletkę po każdym kolejnym płynnym stolcu.
Działania niepożądane: zawroty głowy, senność i zmęczenie; zmiany częstości akcji serca przy dużych dawkach, dlatego nie należy przyjmować więcej niż 8 mg w ciągu 24 godzin. Aby złagodzić gazy w biegunce, eksperci zalecają również inny wariant Imodium, w którym loperamid jest połączony z symetykonem - Imodium Multi-Symptom Relief.
Pepto-Bismol (subsalicylan bizmutu)
Pepto-Bismol jest stosowany w leczeniu biegunki, rozstroju żołądka i zgagi. Lek zmniejsza stan zapalny w jelitach, zmniejsza ilość płynu, który dostaje się do jelita i niszczy mikroorganizmy powodujące biegunkę. Lek jest dostępny w postaci płynu, kapsułek, tabletek i tabletek do żucia. Może być stosowany u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych. Kapsułki, tabletki lub tabletki do żucia Pepto-Bismol 262 mg należy przyjmować co 30 minut po 2 tabletki.
Skutkiuboczne: ciemnienie stolca i języka; dzwonienie w uszach; suchość w ustach; nudności; zawroty głowy. Nie należy przyjmować więcej niż 16 tabletek w ciągu 24 godzin.
Kaopectate (subsalicylan bizmutu)
Kolejny popularny lek stosowany w leczeniu biegunki u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych. Lek zawiera tę samą substancję czynną co Pepto-Bismol. Istnieje jednak kilka różnic między tymi dwoma dostępnymi bez recepty lekami na biegunkę. Kaopectate jest dostępny w postaci kapsułek i płynu, który występuje w dwóch rodzajach - zwykłym i maksymalnym stężeniu. Skoncentrowana wersja leku zawiera podwójną ilość leku na dawkę. Lekarze zalecają przyjmowanie 2 kapsułek (262 mg każda) co 30-60 minut w zależności od potrzeb.
Skutkiuboczne: nie należy przyjmować więcej niż 16 kapsułek w ciągu 24 godzin; ciemnienie stolca i języka; dzwonienie w uszach; suchość w ustach; nudności; zawroty głowy.
Probiotyki
Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które można znaleźć w suplementach diety, sfermentowanej żywności i jogurcie. Żywność probiotyczna zawiera "dobre bakterie" podobne do tych, które żyją w naszych ciałach. Eksperci twierdzą, że promują one dobre trawienie, pomagają w produkcji witamin i wspierają układ odpornościowy. Przegląd 63 badań z udziałem około 8000 osób wykazał, że probiotyki pomagają pozbyć się biegunki o około 1 dzień szybciej. Ponieważ naukowcy stosowali wiele różnych rodzajów probiotyków, nie jest do końca jasne, który z nich może być najlepszy na biegunkę.
Czy dzieci mogą przyjmować leki na biegunkę dostępne bez recepty?
Dzieci w wieku 12 lat i starsze mogą przyjmować takie same dawki leków przeciwbiegunkowych jak dorośli. Jednak niektóre leki, zwłaszcza te zawierające subsalicylan bizmutu, mogą być niebezpieczne dla niemowląt i dzieci. Dlatego lepiej skonsultować się z lekarzem przed podaniem dziecku leków przeciwbiegunkowych dostępnych bez recepty.
Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?
Przyjmowanie dostępnych bez recepty leków na biegunkę nie zawsze jest dobrym pomysłem. Eksperci zalecają wizytę u lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów
- biegunka trwająca dłużej niż 2 dni
- gorączka i wysoka temperatura;
- silny ból w przewodzie pokarmowym;
- krew lub ropa w stolcu
- odwodnienie.
Leki na biegunkę wydawane na receptę
Leki na receptę są stosowane zarówno w leczeniu biegunki, jak i zespołu jelita drażliwego.
Alosetron jest lekiem przepisywanym pacjentom z ciężkim zespołem jelita drażliwego z dominującą biegunką. Blokuje on receptory, które powodują ból, dyskomfort w jamie brzusznej i biegunkę.
Skutki uboczne: zaparcia, niedokrwienne zapalenie jelita grubego.
Eluksadolina to kolejny lek stosowany w leczeniu zespołu jelita drażliwego, który wpływa na receptory opioidowe i łagodzi objawy poprzez regulację ruchów przewodu pokarmowego, wydzielania i dyskomfortu.
Rifaksymina jest antybiotykiem zwalczającym bakterie beztlenowe i tlenowe Gram-ujemne i Gram-dodatnie, dlatego jest zalecana w przypadku biegunki bakteryjnej.
Najczęściej biegunka ustępuje w ciągu 1-2 dni i może być leczona lekami dostępnymi bez recepty. W przypadku występowania jakichkolwiek schorzeń należy wcześniej skonsultować się z lekarzem. Podczas przyjmowania leku nie należy przekraczać zalecanej dawki. Jeśli biegunka staje się przewlekła, konieczna jest konsultacja lekarska i kompleksowe leczenie. Zapobieganie biegunce jest proste i znane każdemu - częste i dokładne mycie rąk, picie tylko czystej wody i świeże pokarmy znane organizmowi.