pol
Українська
русский
English

Odżywianie wpływa na endometriozę: naukowcy wymieniają zdrową żywność

Виктор Литвиненко

Odżywianie wpływa na endometriozę: naukowcy wymieniają zdrową żywność

Dieta oparta na roślinach może skutecznie zapobiegać endometriozie, a w przypadku tej choroby eliminować silny ból i powstrzymywać stany zapalne - wynika z nowego badania amerykańskich naukowców. Zdaniem ekspertów, dieta wegetariańska bogata w błonnik i uboga w tłuszcze trans oraz tłuszcze zwierzęce wpływa na układ hormonalny, obniżając poziom estrogenów, które przyczyniają się do rozwoju choroby.

Dieta roślinna jako alternatywna metoda leczenia

Endometrioza macicy jest dość powszechną chorobą, w której komórki endometrium (wewnętrznej wyściółki macicy) rosną poza macicą. Choroba często dotyka kobiety w wieku rozrodczym, charakteryzując się bólem w okolicy miednicy, silnym bólem podczas menstruacji i podczas stosunku płciowego.

Endometrioza powoduje zmęczenie i może prowadzić do niepłodności. Leczenie zwykle obejmuje leki hormonalne, które prowadzą do przyrostu masy ciała, zmniejszenia libido, nudności i zawrotów głowy.

Skuteczność terapii hormonalnej jest tymczasowa: w 60% przypadków ból powraca po zaprzestaniu leczenia. Interwencje chirurgiczne również nie gwarantują całkowitego wyzdrowienia i mogą powodować komplikacje po wielokrotnych zabiegach.

Z powodu tych skutków ubocznych naukowcy zaczęli rozważać alternatywne metody leczenia, w tym diety bogate w błonnik i niskotłuszczowe. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, jakość i ilość tłuszczu w diecie może mieć wpływ na endometriozę.

Czerwone mięso i tłuszcze trans nasilają endometriozę

Częste spożywanie tłuszczów trans i kwasu palmitynowego, które znajdują się w czerwonym mięsie, mleku krowim, margarynie i maśle, może zwiększać ryzyko rozwoju endometriozy. Z kolei kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się w orzechach, nasionach i tłustych rybach, mogą chronić przed tą chorobą. Badanie wykazało, że dieta niskotłuszczowa zmniejsza poziom krążących estrogenów.

Zgodnie z obserwacjami badaczy, endometrioza jest najczęściej obserwowana u kobiet, które codziennie spożywają czerwone mięso, tłuste produkty mleczne, drób lub szynkę.

Te, które spożywają te produkty nie częściej niż raz w tygodniu, są znacznie mniej narażone na zachorowanie. Niskotłuszczowa dieta wegetariańska prowadzi do zmniejszenia bólu związanego z endometriozą i zwiększenia poziomu globuliny, białka wytwarzanego przez wątrobę. Globulina wiąże hormony płciowe i ogranicza działanie estrogenu, co ma terapeutyczny wpływ na endometriozę.

Błonnik, przeciwutleniacze i witamina D: dieta na endometriozę

Eksperci zauważają, że w Japonii kobiety znacznie rzadziej chorują na raka piersi i endometriozę, przypisując to spożyciu ryb, owoców morza i wodorostów, zwłaszcza morszczynu pęcherzykowatego. Naukowcy podkreślają również korzyści płynące z witaminy D, której niski poziom wiąże się ze zwiększonym ryzykiem endometriozy.

Według badania, przyjmowanie 50 000 IU witaminy D co 15 dni przez 6 miesięcy znacznie zmniejszyło ból miednicy w endometriozie. Wykazano również skuteczność przeciwutleniaczy, w tym witamin C i E.

Ponieważ estrogen zwiększa stan zapalny w endometriozie, eksperci zalecają przeciwzapalną dietę roślinną z minimalną ilością tłuszczu, wysoką zawartością błonnika, witamin i przeciwutleniaczy.

Naukowcy wiążą spożycie tłuszczów trans i tłuszczów zwierzęcych, kwasu palmitynowego i czerwonego mięsa ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby. Dlatego osoby z grupy ryzyka powinny wykluczyć ze swojej diety tłuste produkty mleczne, czerwone mięso i żywność bogatą w tłuszcze trans.