pol
Українська
Русский
Medycyna

Top 3 udowodnione korzyści selera naciowego

Top 3 udowodnione korzyści selera naciowego

Sok z selera ma tak wiele zalet, że może znaleźć się na szczycie listy najbardziej przydatnych superfoods: spowalnia starzenie się skóry, normalizuje poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi, leczy zapalenie stawów i nerwicę, jest dobry dla układu sercowo-naczyniowego i nerek oraz pomaga schudnąć.

Według ekspertów, korzyści zdrowotne produktu są przesadzone i nie poparte badaniami klinicznymi. Niemniej jednak, badacze zidentyfikowali naukowo udowodnione korzyści zdrowotne soku z selera, nie ignorując zagrożeń dla zdrowia.

Rekordzista pod względem zawartości składników odżywczych

Seler jest wszechstronną rośliną, której wszystkie części można wykorzystać do przygotowania sałatek, zup i bulionów. Jednak jednym z najpopularniejszych i podobno najzdrowszych sposobów jego spożywania jest sok i koktajle, zarówno w połączeniu z innymi warzywami i owocami, jak i jako samodzielny napój.

Według ekspertów, jedna filiżanka soku z selera zawiera około 33 kalorii. Chociaż sok z selera składa się głównie z wody, zawiera również pewne ilości białka, tłuszczu, węglowodanów, błonnika i cukru. Sok z selera jest prawdziwym rekordzistą pod względem zawartości przeciwutleniaczy, witamin i minerałów.

Napój ten zawiera wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź, selen, witaminy A, B, C, K. Biorąc pod uwagę tak bogaty skład witamin i minerałów, sok z selera ma korzystne właściwości zdrowotne, ale wciąż wymagają one udowodnienia" - twierdzą eksperci.

"Badania nad konkretnymi korzyściami i wynikami stosowania soku z selera są niezwykle ograniczone i zazwyczaj prowadzone są na zwierzętach" - mówi Monique Richard, zarejestrowany dietetyk i przedstawiciel Akademii Żywienia i Dietetyki w Stanach Zjednoczonych.

Jednak badaczka i jej koledzy zauważają korzystne właściwości soku z selera w oparciu o dane kliniczne i skład chemiczny produktu.

  • Zdrowe trawienie i korzyści dla jelit

Sok z selera jest bogaty w błonnik: 1 szklanka soku zawiera 3,78 g błonnika, podczas gdy dzienna zalecana ilość to 14 g na 1000 kcal pożywienia. Według ekspertów jest to korzystne dla jelit i zdrowego trawienia.

"Przygotowanie soku z selera mechanicznie rozkłada nierozpuszczalny błonnik, co jest dobre dla trawienia, wypróżnień i oczyszczania przewodu pokarmowego. Błonnik odżywia również dobre bakterie w naszych jelitach" - mówi Richard.

Produkt będzie jednak przydatny tylko wtedy, gdy nie odcedzisz soku. "Nieodcedzony sok z selera może naprawdę pomóc w utrzymaniu zdrowia przewodu pokarmowego i regularności", wyjaśnia Allison Tepper, dietetyk i wykładowca w American University School of Health Sciences.

  • Silny przeciwutleniacz o działaniu przeciwzapalnym

Seler zawiera szereg korzystnych związków przeciwutleniających, które neutralizują wolne rodniki w organizmie. Dzięki tym substancjom sok z selera może mieć również działanie przeciwzapalne. Fitochemikalia są naturalnymi przeciwutleniaczami, które zmniejszają stan zapalny i regulują stres oksydacyjny.

  • Reguluje wysokie ciśnienie krwi

Według dietetyk Alison Tepper, badania pokazują, że seler pomaga regulować wysokie ciśnienie krwi. W badaniu z 2021 r. z udziałem 74-letniego mężczyzny z nadciśnieniem, naukowcy zauważyli skuteczność soku z selera na wysokie ciśnienie krwi.

Mężczyzna spożywał sok z selera codziennie przez sześć miesięcy, w wyniku czego udało mu się znormalizować ciśnienie krwi. Eksperci zauważają, że stężenie sodu w soku z selera pomaga regulować wysokie ciśnienie krwi. Jednak wyniki jednego badania nie mogą być uznane za rozstrzygające.

Inne badanie dotyczące ekstraktu z nasion selera również wykazało skuteczność tej rośliny w leczeniu nadciśnienia. W badaniu wzięły udział 52 osoby z wysokim ciśnieniem krwi, którym codziennie podawano cztery kapsułki ekstraktu z nasion selera. W rezultacie wszyscy uczestnicy doświadczyli spadku ciśnienia krwi.

Jakie jest niebezpieczeństwo spożywania soku z selera?

Sok z selera w umiarkowanych ilościach jest bezpieczny i odżywczy dla organizmu, ale są wyjątki. Według Richarda są osoby, które mogą mieć reakcję alergiczną na seler. Roślina ta jest również niebezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponieważ stymuluje macicę.

Richard nie poleca również soku z selera osobom z zespołem jelita drażliwego i wrażliwym układem pokarmowym.

Eksperci zauważają, że sok z selera może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak leki na tarczycę, leki rozrzedzające krew, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwdepresyjne i NLPZ.

Sok z selera, podobnie jak każdy inny naturalny sok, ma wiele korzystnych właściwości, ale nie można go uważać za magiczne lekarstwo na wszystko" - twierdzą eksperci. Wiele rzekomych korzyści płynących z tego warzywa nie zostało potwierdzonych badaniami. Ponadto, jeden produkt nie może stanowić zdrowej diety. Tylko zróżnicowana i zbilansowana dieta może dostarczyć organizmowi niezbędnych mikroelementów.