pol
Українська
русский
English

7 najlepszych leków na ból zęba

Виктор Литвиненко

Nie czekaj, tylko działaj
Nie czekaj, tylko działaj. Źródło: freepik.com/author/stefamerpik

Tolerowanie bólu zęba jest niemożliwe i nie warto tego robić -twierdzą eksperci . Przed wizytą u dentysty warto zadbać o bezpieczne i skuteczne uśmierzenie bólu, które mogą zapewnić leki dostępne bez recepty.

Jakie leki z domowej apteczki mogą złagodzić ból zę ba?

Jakie inne improwizowane środki można zastosować, jeśli masz przeciwwskazania do stosowania leków?

Nie czekaj, lecz działaj: leki przeciwbólowe i NLPZ

Próchnica, uszkodzenie zęba, choroba dziąseł lub zęby mądrości - przyczyn bólu zęba może być kilka, ale tylko lekarz może je z całą pewnością określić. Pierwszą rzeczą, którą eksperci zalecają w przypadku ostrego bólu zęba, są dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Prawdopodobnie masz te leki w swojej domowej apteczce. Jeśli nie, można je kupić w każdej aptece.

Ibuprofen (Advil, Motrin, Nuprin)

Niesteroidowy lek przeciwzapalny, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, dlatego jest często stosowany jako dostępny bez recepty środek przeciwbólowy na ból zęba. NLPZ blokują enzymy COX-1 i COX-2, które biorą udział w syntezie prostaglandyn, hormonów powodujących gorączkę i stan zapalny oraz zwiększających wrażliwość na ból.

Ibuprofen jest dostępny w postaci tabletek, płynnych kapsułek żelowych i zawiesin. Lek nie powinien być przyjmowany przez długi czas, ponieważ może powodować wrzody żołądka.

  • Skutkiuboczne: wrzody żołądka, ból głowy, nudności, niestrawność, wymioty.

Naproksen (Aleve, Anaprox, Naprosyn)

Lek ten również należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które są często zalecane w przypadku bólu zęba. W badaniu nad działaniem przeciwbólowym naproksenu amerykańscy naukowcy udowodnili, że lek ten jest równie skuteczny w ostrym pooperacyjnym bólu zęba, co narkotyczny środek przeciwbólowy Vicodin. Naproksen nie jest również zalecany do długotrwałego stosowania, ponieważ może powodować wrzody żołądka. Jednocześnie eksperci ostrzegają, że ryzyko to może być jeszcze większe, ponieważ wydalanie leku z organizmu trwa znacznie dłużej niż w przypadku innych NLPZ.

  • Skutkiuboczne: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zgaga, ból głowy, senność.

Aspiryna, kwas acetylosalicylowy (Anacin, Bayer, Bufferin, Excedrin)

Udowodniono klinicznie, że aspiryna jest skuteczna w łagodnym bólu zęba, a także w umiarkowanym i silnym bólu zęba. Lek jest dostępny w postaci tabletek, tabletek do żucia i czopków.

  • Skutki uboczne: Aspiryna może powodować działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego: nudności, zgagę, bóle brzucha, wymioty.

Acetaminofen, paracetamol (Tylenol, Actamin, Feverall)

Lek przeciwbólowy o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który działa na COX-1 i COX-2. Acetaminofen może nie być tak skuteczny w leczeniu silnego bólu zęba spowodowanego procesami zapalnymi. Jednocześnie eksperci zalecają paracetamol tym pacjentom, którzy nie mogą przyjmować NLPZ z powodu wrzodów żołądka lub innych skutków ubocznych.

  • Skutkiuboczne: nudności, ból głowy, bezsenność, zaparcia, uszkodzenie wątroby. Przeciwwskazane u pacjentów z rozpoznaną marskością wątroby.

Diklofenak sodowy

Diklofenak sodowy jest również niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, dostępnym w tabletkach, pigułkach i żelu do stosowania miejscowego. Lek zmniejsza tworzenie prostaglandyn i stan zapalny oraz jest skuteczny w leczeniu bólu zęba.

  • Skutkiuboczne: ból brzucha, wymioty, biegunka.

Kwas mefenamowy

Lek jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w celu wyeliminowania bólu i stanu zapalnego. Występuje w różnych postaciach, w tym w tabletkach, kapsułkach i czopkach. Kwas mefenamowy może pomóc skutecznie złagodzić ból zęba.

  • Skutkiuboczne: biegunka, zaparcia, zawroty głowy.

Benzokaina.

Miejscowy środek przeciwbólowy zalecany do miejscowego leczenia owrzodzeń jamy ustnej i bólu zębów. Lek jest przeznaczony do tymczasowego łagodzenia bólu i jest stosowany bezpośrednio na dotknięty obszar. Benzokaina blokuje receptory bólu w jamie ustnej i dziąsłach. Można ją nakładać wacikiem lub palcem. Lek jest dostępny w wielu postaciach, w tym żeli, płynów i kremów.

Ulga bez leków: naturalne środki na ból zęba

Olejki eteryczne, ekstrakty roślinne i specjalne płukanki również mogą przynieść ulgę w bólu zęba. Dla tych, którym nie zaleca się stosowania środków chemicznych, eksperci zalecają następujące naturalne środki zaradcze

  • olejek goździkowy - ma przyjemny, korzenny smak i aromat, działa antyseptycznie, łagodzi ból zęba i zmniejsza stan zapalny;
  • korzenie wierzby białej zawierają substancję przeciwzapalną salicynę, która jest chemicznie podobna do kwasu acetylosalicylowego. Zaleca się nakładanie kory rośliny w postaci pasty na chore dziąsła.
  • Olejek z mięty pieprzowej ma również właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe i może pomóc złagodzić ból zęba.
  • Świeży czosnek ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne dzięki zawartości allicyny.

W przypadku ostrego bólu zęba lekarze zalecają również stosowanie zimnego okładu na policzek przez 20 minut kilka razy dziennie. Regularne płukanie jamy ustnej ciepłą słoną wodą również pomoże złagodzić ból i delikatnie wyeliminować stan zapalny. Ważne jest również unikanie zbyt zimnych lub gorących potraw i napojów oraz unikanie słodkich i kwaśnych potraw.

Leki na ból zęba, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe i miejscowe środki znieczulające, mogą pomóc wyeliminować nieznośny ból. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko tymczasowa ulga do czasu wizyty u dentysty w celu odpowiedniego leczenia stomatologicznego.