pol
Українська
русский
English

Budanow: "Zbliżamy się do istotnej bitwy dla współczesnej historii Ukrainy. To jest fakt"

Былим Елена

Budanow: 'Zbliżamy się do istotnej bitwy dla współczesnej historii Ukrainy. To jest fakt'

Szef wywiadu obronnego Ukrainy Kyryło Budanow zapewnił, że wojna zakończy się zwycięstwem Ukrainy. Jest przekonany, że uda nam się odzyskać wszystkie terytoria zajęte przez rosyjskich bojowników.

W wywiadzie dla RBC-Ukraina Budanow powiedział, że nie będzie rewidował własnych prognoz dotyczących "wiosennej kontrofensywy". "Czy nam się to podoba, czy nie, zbliżamy się do przełomowej bitwy we współczesnej historii Ukrainy. To jest fakt, wszyscy to rozumieją. To, kiedy się ona rozpocznie, jest tajemnicą. Ale wszyscy rozumieją, że jesteśmy coraz bliżej" - powiedział szef DIU.

Czytaj także: MON wyjaśniło, kto może mówić o kontrofensywie Sił Zbrojnych Ukrainy

Na pytanie, czy nasi zachodni sojusznicy będą mogli zwolnić lub zawiesić dostawy pomocy wojskowej, jeśli Ukrainie uda się ta ofensywa, Budanow odpowiedział: "Teoretycznie mogą. Ale na razie nie sądzę, żeby to się stało w rzeczywistości. Poza tym, my ciągle coś mamy. I od ponad roku prowadzimy z tym wojnę. Owszem, jesteśmy dość mocno uzależnieni od wielkości dostaw. Ale jeśli któreś z państw postanowi zwolnić, ktoś zastąpi to miejsce. Będziemy szukać opcji. Ale ostatecznie nie sądzę, by do tego doszło".

Co do kontrofensywy, Budanov uważa, że dyskusja na ten temat w szerokich kręgach nieco utrudnia życie naszym obrońcom. "Ale ma to też swoje minusy. Sposób, w jaki nasze społeczeństwo jest hajlowane - wkrótce przeprowadzimy atak, uwolnimy wszystkich, wyzwolimy wszystko, zniszczymy naszych wrogów, i tak dalej - wpływa to również na wroga. Ich masy również obserwują to wszystko. Wystarczy spojrzeć na to, co się dzieje w ich ogłupiałych publikatorach - boją się, są przerażeni. Więc są tu zarówno plusy, jak i minusy" - dodał Budanow.

Budanow podkreślił, że wszelkie informacje o operacjach ofensywnych nie są przeznaczone dla ogółu społeczeństwa.

"Myślę, że podczas tej operacji zostaną zwrócone siłą wystarczające ilości terytorium. Powstrzymam się od mówienia, które obszary, co dokładnie i jak, przepraszam" - dodał.

Na pytanie, czy Rosja może zdecydować się na użycie uderzenia jądrowego na Ukrainę, gdy nasi obrońcy zwrócą Krym, szef wywiadu odpowiedział krótko i pewnie, że tak się nie stanie.

Dla przypomnienia, szef wywiadu obronnego Ukrainy Kyryło Budanow zapowiedział wielką kontrofensywę na wiosnę 2023 roku.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał na Telegramie!