pol
Українська
Русский
Społeczeństwo

Cztery rośliny domowe, które eliminują wilgoć

Które rośliny domowe eliminują wilgoć i zapobiegają pleśni

Oprócz dekorowania pomieszczeń, rośliny mogą również oczyszczać powietrze wokół siebie. Niektóre z nich są również skuteczne w eliminowaniu nadmiernej wilgotności, zapobiegając w ten sposób powstawaniu pleśni.

Magazyn Sante Plus wymienił cztery rośliny doniczkowe, które mogą pomóc w przezwyciężeniu wielu problemów, w tym pleśni. Dzięki temu mikroskopijne grzyby nie będą rozprzestrzeniać się w powietrzu.

Przeczytaj także: Trzy piękne rośliny doniczkowe, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji

Pająk

Pajęcza roślina, czyli chlorophytum, to wieloletnie zioło o wiecznie zielonych liściach. Charakteryzuje się elastycznymi liśćmi w postaci długich wstążek opadających z boków. Roślina ta jest bezpretensjonalna i łatwa w pielęgnacji, toleruje suszę i słabe oświetlenie.

Doniczka oczyszcza powietrze z otoczenia i usuwa z niego tlenek węgla, toluen, a także formaldehyd i benzen. Oprócz usuwania tych zanieczyszczeń, pająk skutecznie pochłania również duże ilości wilgoci z powietrza. Pomaga to zapobiegać powstawaniu pleśni.

Lilia pokojowa

Spathiphyllum

Lilia pokojowa lub spathiphyllum to wieloletnia roślina domowa, która jest łatwa w pielęgnacji. Ta wytrzymała roślina toleruje rzadkie podlewanie i może rosnąć nawet w słabo oświetlonych miejscach.

Dzięki swoim liściom spathiphyllum pochłania wilgoć krążącą w powietrzu, a tym samym pomaga zapobiegać rozwojowi pleśni i grzybów w domu.

Paproć bostońska

Paproć bostońska

Paproć bostońska lub nefrolepis to zielona roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach. Ta odporna roślina jest ceniona za swoje działanie oczyszczające. W rzeczywistości pomaga wchłaniać lotne składniki organiczne, takie jak ksylen i formaldehyd uwalniane przez farbę, klej lub meble.

Ponadto paproć bostońska jest rośliną tropikalną, która bardzo skutecznie pochłania wilgoć.

Tillandsia

Tillandsia

Tillandsia pochodzi z obu Ameryk i jest szybko rosnącą byliną. Nazywana również córką powietrza, ta roślina doniczkowa jest wytrzymała i łatwa w uprawie.

W zależności od wybranego typu, tilandsia może być stosowana w formie wiszącej, odwróconej lub doniczkowej. Cechą tej rośliny jest odżywianie się wilgocią z otoczenia. Jej liście mogą wychwytywać wodę z powietrza, zmniejszając w ten sposób poziom wilgotności w domu, aby uniknąć pojawienia się pleśni. Aby roślina przetrwała długi czas, należy trzymać ją w jasnym miejscu, unikając bezpośredniego światła słonecznego.

Przypominamy, że rośliny domowe mogą być użyteczne i korzystne dla przestrzeni, ale mogą też być źródłem niedogodności i problemów. Niektóre z nich mogą przyciągać szkodniki, takie jak karaluchy.

Jeśli chcesz otrzymywaćnajnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!