Cztery błędy, których należy unikać podczas ocieplania domu
Zima zbliża się wielkimi krokami, a ocieplenie domu pomoże spędzić ten najzimniejszy okres w cieple i zaoszczędzić na rachunkach za media. Zanim jednak przystąpimy do tego typu prac, warto wszystko dobrze zaplanować i uniknąć pewnych błędów.
W publikacji Sante Plus zauważono, że warto rozważyć możliwość ocieplenia domu lub mieszkania. W ten sposób uzyskamy równomierną i przyjemną temperaturę.
Przeczytaj również: Trzy ekonomiczne sposoby na ogrzanie domu
Błędy, których należy unikać podczas ocieplania domu
1. Niewłaściwy wybór materiału do izolacji. Wybór izolacji termicznej jest ważny, ponieważ zapobiega przedostawaniu się zimna do domu. W tym celu dostępnych jest kilka rodzajów izolacji:
- izolatory mineralne, w tym wełna szklana lub wełna mineralna,
- izolatory naturalne, takie jak drewno lub włókno lniane,
- izolatory syntetyczne, takie jak polistyren lub poliuretan,
- tak zwane izolatory nowej generacji, które obejmują cegły ścienne, beton komórkowy, szalunki izolacyjne, farby izolacyjne, a nawet aerożel.
Aby wybrać odpowiedni materiał izolacyjny, nie wahaj się polegać na jego odporności termicznej. Powinien on być również kompatybilny z materiałami, z których wykonane są ściany. Nie wahaj się poprosić o radę wykwalifikowanego specjalistę.
2. Izolacja w niewłaściwym miejscu. Oprócz wyboru wyjątkowo skutecznej izolacji, należy również pomyśleć o umieszczeniu jej we właściwym miejscu, aby zoptymalizować izolację w jak największym stopniu.
Ogólnie rzecz biorąc, poddasze i dach to dwie części domu, które doświadczają największych strat ciepła. Traktując je priorytetowo, można skutecznie zmniejszyć zużycie energii, co znajdzie odzwierciedlenie w rachunkach za ogrzewanie. Dlatego nie wahaj się zaizolować dachu w pierwszej kolejności, a następnie zajmij się ścianami, ściankami działowymi, drzwiami, oknami i wreszcie podłogami.
3. Zaniedbanie grubości izolacji. Jest to jedno z najważniejszych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli planujesz zaizolować ściany od wewnątrz. Rzeczywiście, grubość będzie miała bezpośredni wpływ na jakość uzyskanej izolacji termicznej.
Wybierając grube materiały, izolacja domu będzie bardziej skuteczna. Ogólnie rzecz biorąc, idealna grubość materiału wynosi od 12 do 18 cm. Ta ostatnia wartość uwzględnia opór cieplny izolacji. Im wyższa grubość, tym wyższy opór cieplny.
4. Nie należy wietrzyć domu podczas izolacji. Aby oszczędzać energię i jednocześnie cieszyć się optymalnym komfortem cieplnym, konieczne jest skuteczne wietrzenie domu. W rzeczywistości pomaga to usunąć wilgoć nagromadzoną w domu, zapobiegając rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii.
Będzie to również okazja do odnowienia powietrza wewnątrz domu, zapewnienia jego jakości i ochrony zdrowia i domu. Wybierając izolację termiczną i odpowiednią wentylację dla swojego domu, możesz kontrolować straty energii poprzez regulację temperatury powietrza.
Wcześniej pisaliśmy o tym, jak obniżyć koszty energii bez utraty komfortu.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!