pol
Українська
русский

Ekskluzywne znalezisko: Jak wygląda jedyna w swoim rodzaju moneta królowej Franków Fastrady i Karola Wielkiego

Былим Елена

Ekskluzywne znalezisko: Jak wygląda jedyna w swoim rodzaju moneta królowej Franków Fastrady i Karola Wielkiego
Moneta przedstawiająca żonę króla frankijskiego

Centrum Karola Wielkiego w Akwizgranie nabyło niedawno monetę karolińską, która okazała się zupełnie niespodziewanym i prawdziwie historycznym uzupełnieniem wiedzy o panowaniu Karola Wielkiego. Na monecie widnieje imię jego żony Fastrady.

Według OnlineLibrary, moneta ta jest pierwszym historycznym przykładem króla, który nakazał wypisanie imienia swojej żony na monecie.

Moneta ma +CARoLVSREXFR ("Karol, król Franków") na awersie i +FASTRADA REGIN ("Królowa Fastrada") na rewersie wokół królewskiego monogramu Karola Wielkiego (KAROLVS). To jest dzień srebrny. I jest to pierwszy i dziś jedyny przykład monety Fastrada.

 
Wyjątkowy dzień Karola Wielkiego przed reformą. Źródło: Holger Hermannsen, Centre Charlemagne, Aachen

Czytaj też: Archeolodzy natknęli się na "geometryczny cud" tunel zamiast grobowca Kleopatry: jak wygląda

Według publikacji, moneta została wybita w latach 793-794. "Moneta odzwierciedla zarówno uczucie, z jakim Karol Wielki traktował Fastradę, jak i władzę, którą był gotów się z nią dzielić" - mówią uczeni, którzy zbadali monetę.

 
Monogram Karola Wielkiego i Fastrady. Źródło: Holger Hermannsen, Centre Charlemagne, Aachen
 
Monogram z czasów Karola Wielkiego, Reims. Źródło: Holger Hermannsen, Centre Charlemagne, Aachen

Zwraca się uwagę, że trzecia konsorta wielkiego króla karolińskiego Karola Wielkiego Fastrada odegrała kluczową rolę w okresie panowania swojego męża. Urodziła się ona około 765 roku i była córką potężnego wschodniofrankijskiego hrabiego Rudolfa. W 783 roku, zaledwie pięć miesięcy po śmierci swojej drugiej żony Gimiltrudy, Karol Wielki poślubił ją, aby scementować sojusz z jej ojcem w jego wojnie przeciwko Sasom. W ciągu 11 lat małżeństwa mieli dwie córki, zanim Fastrada zmarła w 794 roku.

Historycy opisują królową Fastradę jako kobietę, która miała "wyjątkowo dobrze udokumentowaną karierę", jeśli chodzi o kroniki wczesnego średniowiecza. Według ówczesnych źródeł, Karol Wielki darzył Fastradę szczerym uczuciem, czego dowodem jest ta moneta.

 
Kodeks Wandalgariusa. Źródło: Holger Hermannsen, Centre Charlemagne, Aachen

Czytaj też: Top 3 niesamowite znaleziska, które zmieniły historię: armia terakotowa i zwoje znad Morza Martwego

Uważa się, że Karol Wielki został zainspirowany do stworzenia takiej monety przez przykład króla Offy z Mercji, który w 792 roku wybił grosz po swojej żonie, królowej Sinetite. Obaj królowie mieli szerokie kontakty handlowe i aktywnie planowali małżeństwo syna Karola z córką Offy.

 
Penny królowej Syneth. Źródło: Holger Hermannsen, Centre Charlemagne, Aachen

"Nie może być przypadkiem, że srebrny dzień używa tej samej składni, co grosz cynethrycki, z łacińską nazwą 'REGINA' dla Fastrady" - pisze publikacja.

Przypomnijmy, że w Polsce archeolodzy znaleźli starożytne statuetki z brązu oraz starożytną szablę. Jedna ze statuetek powstała przed naszą erą, a pozostałe - na początku nowego tysiąclecia.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!