pol
Українська
Русский
English
Życiowe triki

Jak obudzić się rano, gdy wciąż jesteś zaspany: 7 skutecznych wskazówek

Jak być radosnym rano, jeśli nie spałeś dobrze

Jeśli trudno ci się obudzić rano, a budzik włączający się co 5 minut już nie pomaga, może to oznaczać, że nie śpisz wystarczająco dobrze.

Przeczytaj także: 5 przydatnych aplikacji poprawiających jakość snu

Jeśli te wskazówki nie pomogą ci poprawić jakości snu i poczucia porannej witalności, powinieneś rozważyć konsultację z lekarzem, zgodnie z Healthline.

Aby ułatwić sobie poranki i poczuć się bardziej wypoczętym i odświeżonym, oto kilka wskazówek:

  1. Ustal regularną rutynę snu: Kładź się spać i budź się o tej samej porze każdego dnia. Ustal, ile godzin snu potrzebujesz, zwykle zaleca się od 7 do 9 godzin snu na dobę.
  2. Popraw swoje wzorce snu: Wprowadź pewne zmiany w swoim życiu, które mogą poprawić jakość snu. Na przykład, unikaj korzystania ze smartfona przed snem, a zamiast tego zrelaksuj się przed snem, czytając książkę lub biorąc ciepłą kąpiel.
  3. Unikaj czynników zakłócających sen: Zastosuj kilka zasad, aby uniknąć czynników, które mogą zakłócać rytm dobowy i powodować bezsenność. Na przykład, nie używaj laptopa lub smartfona przed snem, unikaj picia napojów zawierających kofeinę tuż przed snem, nie spędzaj dużo czasu w łóżku w ciągu dnia i powstrzymaj się od picia alkoholu przed snem.
  4. Odsuń budzik od łóżka: Ciągłe resetowanie budzika i zasypianie po nim może prowadzić do fragmentacji snu, co zwiększa senność w ciągu dnia i osłabienie. Spróbuj przenieść budzik z dala od łóżka, ponieważ będziesz musiał wstać, aby go wyłączyć.
  5. Stosuj zdrową dietę: Zbilansowana dieta pomaga zwiększyć energię i poprawić sen. Unikaj pokarmów, które mogą prowadzić do zmęczenia. Wzbogać swoją dietę o owoce, warzywa i pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.
  6. Trochę ruchu: Wykazano, że ćwiczenia poprawiają jakość snu i poziom energii. Regularne ćwiczenia mogą poprawić jakość snu i zmniejszyć zmęczenie.
  7. Korzystaj ze światła dziennego: Światło dzienne reguluje rytm dobowy i poprawia jakość snu. Spróbuj otworzyć żaluzje, jeśli to możliwe, lub spać przy otwartych żaluzjach, aby słońce pomogło Ci obudzić się świeżym i pełnym energii.

Ostrzeżenie! Ta treść służy wyłącznie celom informacyjnym i nie stanowi porady medycznej. W przypadku leków, diagnoz i innych porad medycznych należy skonsultować się z lekarzem.

Oferujemy również porady ekspertów od snu, którzy powiedzieli nam, co sprawia, że ludzie budzą się w nocy.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!