pol
Українська
русский
English

Kto nie powinien jeść orzechów, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu

Игорь Романько

Kto nie powinien jeść orzechów

Orzechy włoskie to pyszna i zdrowa przekąska bogata w witaminy i składniki odżywcze. Jednak, jak w przypadku każdej żywności, ważne jest, aby spożywać je ostrożnie, ponieważ mogą powodować pewne nieprzyjemne skutki.

Czytaj także: Dlaczego stanie na desce dłużej niż 10 sekund jest bezcelowe

Wiele osób może spożywać orzechy włoskie bez żadnych problemów i są one doskonałym dodatkiem do jesienno-zimowej diety. Niektóre osoby muszą jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ orzechy włoskie mogą powodować nieprzewidywalne reakcje, takie jak ból brzucha, biegunka lub wzdęcia. Dr Geeta Dharmatti przedstawiła przydatne wskazówki dotyczące spożywania orzechów włoskich:

  1. Trudne do strawienia: Błonnik zawarty w orzechach włoskich może być trudny do strawienia dla osób z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Takie osoby mogą wahać się przed spożyciem orzechów włoskich.
  2. Reakcje alergiczne: Alergie na orzechy włoskie są dość powszechne. Jeśli po zjedzeniu orzechów włoskich wystąpi duszność, wysypka, swędzenie gardła i ust, przekrwienie błony śluzowej nosa i bóle głowy, należy zaprzestać ich spożywania. Anafilaksja jest najbardziej niebezpiecznym rodzajem reakcji alergicznej, która może wystąpić w przypadku alergii na orzechy włoskie.
  3. Przyrost masy ciała: Podczas gdy orzechy włoskie spożywane z umiarem mogą być zdrowe, a nawet pomagać w utracie wagi ze względu na wysoką zawartość błonnika, mogą one prowadzić do przyrostu masy ciała, jeśli są nadmiernie spożywane. Ważne jest, aby stosować je ostrożnie i z umiarem.
  4. Niebezpieczne dla dzieci: Małe dzieci (poniżej 7 roku życia) powinny powstrzymać się od jedzenia orzechów włoskich ze względu na ryzyko zadławienia. Ze względu na ich duży rozmiar, dzieciom trudno jest je bezpiecznie gryźć i połykać.
  5. Zaostrzenie choroby wrzodowej: U osób podatnych na wrzody, orzechy włoskie, które są bogate w błonnik, mogą pogorszyć stan i objawy wrzodów. Jednak ten aspekt wymaga dalszych badań, aby ustalić ten fakt z całą pewnością.

Pamiętaj, że umiar jest kluczem do cieszenia się orzechami włoskimi bez negatywnych skutków zdrowotnych. Eksperci zalecają, aby nie przekraczać 7 orzechów dziennie i podkreślają, że nie mogą one zastąpić mięsa ani jajek. Aby uzyskać maksymalne korzyści z orzechów włoskich, zaleca się łączenie ich z innymi białkami.

Uwaga: Niniejsza treść ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zawiera żadnych porad medycznych. W przypadku leków, diagnozy i innych porad medycznych należy skonsultować się z lekarzem.

Wcześniej pisaliśmy o 5 rzeczach, których nie powinieneś robić rano, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!