pol
Українська
русский
English

Nie ma czegoś takiego jak normalna temperatura ciała - naukowcy

Былим Елена

Nie ma czegoś takiego jak normalna temperatura ciała - naukowcy
Pomiar temperatury ciała. Źródło: Cottonbro studio/pexels.com

Amerykańscy naukowcy odkryli, że "normalna" temperatura ciała różni się w zależności od wieku, płci, wzrostu i wagi - a nawet zmienia się w ciągu dnia.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda stworzyli narzędzie, które pozwala określić, jaka powinna być normalna temperatura dla każdej osoby indywidualnie, donosi Daily Mail.

Należy zauważyć, że w przypadku złego samopoczucia konieczne jest sprawdzenie, czy temperatura przekracza 38 stopni. Ale może to być również niedokładny wskaźnik choroby.

Wcześniej: Naukowcy nazwali substancję, która "jest zgubnym małym demonem otyłości"

Po wykonaniu 600 000 pomiarów temperatury w jamie ustnej u osób dorosłych w Centrum Zdrowia Stanforda w latach 2008-2017, naukowcy odnotowali czas przyjęcia, wiek, płeć, wagę i wzrost każdego pacjenta, a także wszelkie przyjmowane przez niego leki. Uwzględniono również choroby podstawowe.

Wyniki, opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine, pokazują, że średnia normalna temperatura u dorosłych wynosi w rzeczywistości 36,6 stopnia. Analiza wykazała również, że mężczyźni mają zwykle niższą temperaturę niż kobiety. A "normalne odczyty" maleją wraz z wiekiem i wzrostem, ale rosną wraz z wagą.

Kolejnym czynnikiem w określaniu "normalnej temperatury" była pora dnia, w której ludzie byli najzimniejsi rano i najcieplejsi około 16:00. Okazało się, że normalna temperatura ciała każdego człowieka jest inna i zmienia się w ciągu dnia.

Czytaj także: Naukowcy odkryli nieoczekiwany czynnik wpływający na otyłość kobiet w średnim wieku

Na przykład, normalna temperatura dla wysokiego, 80-letniego mężczyzny z niedowagą wynosiła 36,8 stopni, podczas gdy dla niskiej, otyłej 20-letniej kobiety było to 37,9.

Naukowcy zauważyli, że inne czynniki, takie jak odzież, aktywność fizyczna, błędy termometru, pogoda oraz picie gorących lub zimnych napojów, mogą również wpływać na odczyty.

U kobiet na temperaturę ciała może wpływać cykl menstruacyjny, w szczególności podczas owulacji temperatura wzrasta o około jeden stopień.

Wcześniej zespół naukowców z ETH Zurich pod kierownictwem profesora Markusa Stoffela odkrył niezwykły genetyczny czynnik ryzyka dziedzicznej otyłości: cząsteczkę mikro RNA-7.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!