pol
Українська
Русский
English
Nauka

Nowy wirus vB_HmeY_H4907 znaleziony na Oceanie Spokojnym na głębokości 8900 metrów

Nowy wirus vB_HmeY_H4907 znaleziony na Oceanie Spokojnym na głębokości 8900 metrów

Nowy wirus, nazwany vB_HmeY_H4907, został znaleziony na głębokości 8 900 metrów w słynnym Rowie Mariańskim, który jest najniższym punktem na Oceanie Spokojnym.

Według Sky News, międzynarodowy zespół naukowców odkrył w Rowie Mariańskim nieznanego wcześniej wirusa, który może infekować bakterie. Przypadek został opisany w czasopiśmie naukowym Microbiology Spectrum.

Nowy wirus, zidentyfikowany jako vB_HmeY_H4907, został znaleziony na głębokości 8900 metrów. Naukowcy odkryli, że nowo odkryty wirus infekuje bakterie Halomonas, które często występują w osadach głębokich mórz i podwodnych gejzerów.

Czytaj także: Naukowcy przywracają do życia 48 500-letniego "wirusa zombie" z wiecznej zmarzliny

Wirus przenika i namnaża się wewnątrz swojego gospodarza, ale zwykle nie niszczy komórki bakteryjnej. Gdy komórka się dzieli, materiał genetyczny wirusa jest również kopiowany i przekazywany dalej.

Obecnie vB_HmeY_H4907 jest najgłębszym znanym bakteriofagiem żyjącym w oceanach świata, powiedział Ming Wang, wirusolog morski z Ocean University of China.

Naukowcy uważają, że prawdopodobnie jest on szeroko rozpowszechniony w oceanie. Ma strukturę podobną do bakterii halomonas, które często znajdują się w osadach i gejzerach na dnie morskim.

Dr Wang powiedział, że jego odkrycie może przyczynić się do dalszych badań nad strategiami przetrwania wirusów w najtrudniejszych i najbardziej intymnych środowiskach na Ziemi.

Dla przypomnienia, Ihor Kuzin, wiceminister zdrowia i główny państwowy lekarz sanitarny Ukrainy, powiedział, że koronawirus nie zniknął. Ważne jest, aby nie zapominać o szczepieniach przeciwko wirusowi.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!