Odwzorowanie Merkatora: naukowcy udowodnili, że Rosja i Kanada są znacznie mniejsze niż pokazane na mapach
Według odwzorowania Merkatora wielkość Grenlandii i Afryki jest prawie taka sama. W rzeczywistości jednak kontynent afrykański jest 14 razy większy od północnej wyspy. Całkowita powierzchnia Grenlandii, w tym szereg przybrzeżnych wysp, wynosi 2,16 mln km2. Kontynent afrykański ma powierzchnię 30,4 mln kilometrów kwadratowych, przewyższając Amerykę Północną i Rosję. Mapy pokazują, że jest odwrotnie.
Informację na ten temat podał dziennik "Daily Mail".
Dlaczego istnieją takie rozbieżności między rzeczywistą wielkością terytoriów a ich przedstawieniem na mapie? W 1596 roku geograf Gerard Merkator stworzył najlepszą projekcję wśród konkurencji. To właśnie ona jest wykorzystywana na współczesnych mapach. W efekcie niektóre kraje, w tym Kanada, Grenlandia i Rosja, wyglądają na większe niż są w rzeczywistości. Chodzi o efekt "zniekształcenia mapy świata". Odwzorowanie Merkatora pokazuje prawidłowe kształty mas lądowych, ale sprawia, że północne lądy wydają się większe niż są w rzeczywistości.
Kanada i Rosja są najbardziej uderzającymi przykładami - zajmując na mapie około jednej czwartej powierzchni świata, w rzeczywistości stanowią jedynie 5%. Odwzorowanie Merkatora spłatała też okrutnego figla Australii, która według map jest mniejsza od Alaski, choć jest szóstym co do wielkości krajem świata, przewyższając powierzchnię Alaski 4,5 razy.
Niemożność przedstawienia rzeczywistości kulistego globu na płaskiej powierzchni jest przyczyną takich nieścisłości. Naukowiec Neil Kaye, który bada dane klimatyczne z Centrum Meteorologicznego, wykorzystał program komputerowy do stworzenia dwuwymiarowego obrazu prawdziwych rozmiarów kontynentów i państw na naszej planecie.
Czytaj także: Niewiarygodne znalezisko w Egipcie: 3300-letnie grobowce i kaplice.
Następnie, używając projekcji stereograficznej, stworzył prawdziwą mapę świata i był w stanie zobaczyć rzeczywiste rozmiary krajów. Według odwzorowania Merkatora Ameryka Północna i Grenlandia są podobnej wielkości co Afryka, choć ta ostatnia jest większa od obu tych państw razem wziętych. Ponadto, według odwzorowania Merkatora, kraje skandynawskie są większe od Indii, które w rzeczywistości są trzy razy większe niż wszystkie razem wzięte.
Dla przypomnienia, pisaliśmy już o mrożącym krew w żyłach odkryciu w Meksyku.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!