pol
Українська
Русский
English
Wojna w Ukrainie

Rosjanie zaatakowali Ukrainę rakietami: 23 ofiary w Humaniu w wyniku uderzenia w wielopiętrowy budynek, w Dnieprze zginęła matka z dzieckiem (wideo)

Rosjanie zaatakowali Ukrainę rakietami: 23 ofiary w Humaniu w wyniku uderzenia w wielopiętrowy budynek, w Dnieprze zginęła matka z dzieckiem (wideo)

W nocy 28 kwietnia rosyjscy bojownicy przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. W samej przestrzeni powietrznej Kijowa zniszczono 11 wrogich rakiet typu cruise i dwa drony.

Pod atakiem znalazł się obwód czerkaski. Jak poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Ihor Taburec, w miejscowości Humań odnotowano dwa trafienia pociskami manewrującymi, rosjanie trafili w budynek mieszkalny i magazyny.

Według stanu na godzinę 19:16 zginęły 23 osoby, w tym czworo dzieci. Ratownicy kontynuują usuwanie gruzów.

 
 
 
 

Lokalne media publiczne pokazują następstwa ostrzału dziewięciopiętrowego budynku w Umanie, w wyniku którego zawaliło się wejście do budynku.

Mieszkańcy uszkodzonego budynku piszą, że wśród ofiar jest dziecko.

 

W Dnieprze po ataku Rosjan zginęła kobieta i dziecko. Poinformował o tym burmistrz miasta Borys Filatow.

"Wysokoprecyzyjne f@kery znów zabiły cywilów w Dnieprze. Zginęła młoda kobieta i trzyletnie dziecko. Brak dalszych komentarzy. Czekamy na oficjalną informację od Administracji Cywilno-Wojskowej" - napisał na swoim kanale w Telegramie.

Rano 28 kwietnia szef Dnieprzańskiej Obwodowej Administracji Państwowej Serhij Łysak powiedział, że wojskowi z Dowództwa Lotnictwa Wostok zestrzelili 7 rakiet typu cruise, "ale są negatywne konsekwencje":

"W Dnieprze został zniszczony prywatny dom. Zginęła 2-letnia dziewczynka i 31-letnia kobieta. Trzy osoby zostały ranne. 58-letni mężczyzna i 57-letnia kobieta zostali przewiezieni do szpitala w umiarkowanym stanie. 31-letni mężczyzna będzie leczony ambulatoryjnie".

Miejska Administracja Wojskowa w Kijowie informuje, że Kijów również ucierpiał w wyniku ataku rakietowego, wróg atakował również za pomocą dronów.

"Po przerwie trwającej 51 dni wróg przeprowadził kolejny atak rakietowy na Kijów (ostatni atak rakietowy na stolicę miał miejsce 9 marca 2023 roku). Według wyjaśnianych informacji, atak został przeprowadzony przez samoloty strategiczne. Według wstępnych danych, w przestrzeni powietrznej Kijowa zniszczono 11 pocisków cruise. Oprócz pocisków zestrzelono jeszcze dwa UAV" - podała KCIA w oświadczeniu.

Zaznaczono, że w dzielnicy Oboloń w stolicy ostrzał zakłócił działanie lokalnej linii energetycznej i uszkodził nawierzchnię drogi.

"Nie było ofiar cywilnych ani uszkodzeń budynków mieszkalnych i infrastruktury" - powiedział Serhij Popko, szef KCIA.

Głównodowodzący siłami zbrojnymi Ukrainy Walerij Zaluźny powiedział rano 28 kwietnia, że około godziny 4 rano Rosjanie zaatakowali Ukrainę samolotami strategicznymi Tu-95 z Morza Kaspijskiego.

"Jednostki rakiet przeciwlotniczych Sił Powietrznych Ukrainy, we współpracy z jednostkami obrony powietrznej innych komponentów Sił Obronnych, zniszczyły 21 z 23 pocisków cruise X-101/X-555, a także dwa operacyjne i taktyczne UAV. Cele zostały zniszczone w strefach odpowiedzialności Dowództwa Lotnictwa Centrum, Dowództwa Lotnictwa Wschód i Dowództwa Lotnictwa Południe - dodał.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał na Telegramie!