pol
Українська
русский
English

Od 1 maja dotacje zostaną przeliczone: jakie dokumenty złożyć i gdzie

Игорь Романько

Jakie dokumenty należy złożyć w Funduszu Emerytalnym, aby otrzymać dopłatę od 1 maja
Jakie dokumenty należy złożyć w Funduszu Emerytalnym, aby otrzymać dopłatę od 1 maja

Zakończenie sezonu grzewczego na Ukrainie 1 maja spowoduje ponowne przeliczenie dopłat mieszkaniowych dla wszystkich gospodarstw domowych za okres, kiedy ogrzewanie nie jest wymagane. Większość osób otrzymujących dopłaty i świadczenia mieszkaniowe na okres nieogrzewania, które otrzymywały dopłaty mieszkaniowe w sezonie grzewczym, od maja zostanie automatycznie przekwalifikowana.

Stanie się tak na podstawie informacji, którymi dysponuje Fundusz Emerytalny Ukrainy, jeśli dane dotyczące statusu majątkowego i składu rodziny nie uległy zmianie. Jeśli jednak zmiany nastąpiły, osoby pobierające dopłaty muszą powiadomić o tym organ Funduszu nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem nowego okresu dopłat.

Czytaj także: Ukraina planuje podnieść taryfy za energię elektryczną: kiedy spodziewać się zmian

Istnieje pewna kategoria osób, które muszą ubiegać się o dotację na okres nieogrzewania, a mianowicie.

  • gospodarstwa domowe z osobami wewnętrznie przesiedlonymi;
  • członkowie gospodarstw domowych, którzy wynajmują lokale mieszkalne i płacą za usługi mieszkaniowe i komunalne;
  • liczba faktycznie zamieszkujących osób zameldowanych w gospodarstwie domowym jest mniejsza niż liczba osób zameldowanych;
  • gospodarstwo domowe ubiega się o dopłatę mieszkaniową na zakup gazu płynnego, paliwa stałego i płynnego do pieców domowych.

Dopłata mieszkaniowa na sezon nieogrzewania może być przyznana tylko na podstawie wniosku obywatela, jeśli w sezonie grzewczym wysokość płatności za usługi mieszkaniowe i komunalne, wkład lub płatność na pokrycie kosztów zarządzania budynkiem mieszkalnym nie przekraczała ustalonych norm społecznych. Jeśli te płatności wynosiły 0,00 UAH, to na wniosek obywatela przyznawana jest dotacja na sezon nieogrzewczy.

W celu otrzymania dopłaty mieszkaniowej na okres nieogrzewania (od 1 maja do 30 września) przedstawiciele gospodarstw domowych mogą złożyć w organie Funduszu wypełniony wniosek i deklarację w dogodny dla siebie sposób.

Jeżeli wniosek zostanie złożony w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia okresu nieogrzewania (ogrzewania), to dopłata mieszkaniowa przysługuje od początku tego okresu, nie wcześniej jednak niż od dnia powstania prawa do jej otrzymania.

Czytaj także: Część Ukraińców może otrzymać o 50% wyższe emerytury: szczegóły

Aby otrzymać dopłaty i dodatki mieszkaniowe, można skorzystać z kilku metod, w zależności od tego, która z nich jest dla nas wygodniejsza

  • złożyć wniosek osobiście w wybranym centrum obsługi Funduszu Emerytalnego Ukrainy;
  • wysłać dokumenty pocztą na adres organu Funduszu;
  • skorzystać z usług online poprzez portal internetowy Funduszu Emerytalnego Ukrainy z usługami elektronicznymi lub aplikację mobilną Funduszu Emerytalnego.

Dokumenty o dopłaty można również składać, tak jak dotychczas, u upoważnionych urzędników organu wykonawczego rady wsi, miasta lub miasteczka odpowiednich wspólnot terytorialnych, centrów obsługi administracyjnej oraz poprzez portal Diia.

Wcześniej Fundusz Emerytalny wymienił kategorie Ukraińców, którzy mogą otrzymać dop łatę, nawet jeśli nie spełniają jednego z warunków.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał na Telegramie!