pol
Українська
русский
English

Naukowcy wyjaśniają, dlaczego woda w morzu jest słona, a ryby w niej nie są

Былим Елена

Naukowcy wyjaśniają, dlaczego woda w morzu jest słona, a ryby w niej nie są
Człowiek patrzący na ryby morskie pod wodą. Źródło: Rafael Silva/pexels.com

Niektóre ryby zwykle żyją w słodkiej wodzie, podczas gdy inne żyją w wodzie morskiej. Dzieje się tak, ponieważ jedno lub drugie środowisko zapewnia rybom możliwości, które przyczyniają się do ich przetrwania. Oczywistą różnicą między tymi dwoma środowiskami jest stężenie soli.

Ryby słodkowodne utrzymują mechanizmy fizjologiczne, które pozwalają im skoncentrować sole w organizmie w środowisku ubogim w sól; z drugiej strony ryby morskie wydalają nadmiar soli w środowisku hipertonicznym. Ryby żyjące w obu środowiskach zachowują oba mechanizmy, donosi Scientific American.

Naukowcy wyjaśnili, dlaczego ryby żyjące w słonej wodzie nie są nasycone solami i nie mają słonego smaku.

Czytaj także: Naukowcy wyjaśniają, dlaczego chmury "pływają" po niebie

Należy zauważyć, że komórki chlorkowe w skrzelach ryb morskich wytwarzają enzym zwany ATPazą sodowo-potasową skrzeli, który pozwala im pozbyć się z osocza nadmiaru soli, która gromadzi się, gdy piją wodę morską.

Ryby wykorzystują ten enzym do wypompowywania sodu ze skrzeli w celu uzyskania energii. Ponadto ich nerki selektywnie odfiltrowują jony dwuwartościowe, które następnie wydalają.

Alternatywny zestaw mechanizmów fizjologicznych pozwala rybom słodkowodnym na koncentrację soli w celu skompensowania niskiego zasolenia środowiska. Wytwarzają one bardzo rozcieńczony, obfity mocz (do jednej trzeciej masy ciała dziennie), aby pozbyć się nadmiaru wody, jednocześnie aktywnie absorbując jony za pomocą skrzeli.

Ryby chrzęstnoszkieletowe są izosmotyczne, ale stężenie soli w ich ciałach jest znacznie niższe niż w środowisku. Wyrównanie ciśnienia osmotycznego jest osiągane dzięki zwiększonej zawartości mocznika i tlenku trimetyloaminy we krwi. Niskie stężenie soli w organizmie ryb chrzęstnoszkieletowych jest utrzymywane dzięki wydalaniu soli przez nerki i wyspecjalizowany gruczoł odbytowy, który łączy się z przewodem pokarmowym.

W toku ewolucji ryby kostne wykształciły mechanizmy pozwalające na wydalanie lub zatrzymywanie jonów. Morskie ryby kostne o niskim stężeniu jonów w organizmie stale tracą wodę, która jest uwalniana z ich tkanek pod wpływem ciśnienia osmotycznego. Straty te są kompensowane przez picie i filtrowanie słonej wody. Kationy sodu i jony chlorkowe są wydalane z krwi przez błony skrzelowe, podczas gdy kationy magnezu i aniony siarczanowe są wydalane przez nerki.

Wcześniej naukowcom udało się sfilmować proces żerowania rekina wielorybiego na dnie oceanu.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!