pol
Українська
русский
English

Naukowcy uważają, że pod Amazonką mogą być ukryte tysiące starożytnych budowli imperium Majów

Игорь Романько

Naukowcy uważają, że tysiące struktur osadniczych Majów może być ukrytych pod Amazonką
Naukowcy uważają, że pod Amazonką mogą być ukryte tysiące osad Majów

Niewiele miejsc na naszej planecie może zmienić sposób, w jaki myślimy o nietkniętych środowiskach naturalnych, tak jak robi to Amazonia - serce legendarnego lasu o powierzchni 6,7 miliona kilometrów kwadratowych. Tutaj praktycznie każdy kawałek ziemi, każdy liść i każdy zbiornik wodny jest odzwierciedlony przez dziką przyrodę, której nie można pokonać.

Jednak wśród przeplatających się korzeni rozkładających się drzew i roślin, ukrytych pod warstwami gleby i stosami szczątków roślinnych, istnieje coraz więcej dowodów na wpływ człowieka, który trwał przez tysiąclecia. Pisze o tym serwis Science Alert.

Czytaj także: Naukowcy twierdzą, że rozwiązali zagadkę starożytnego kalendarza Majów

W najnowszym badaniu naukowcy, kierowani przez Viniciusa Peripato z Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych w Brazylii, badali ślady działalności człowieka wykryte przez technologię LIDAR na obszarze 5 315 kilometrów kwadratowych.

LIDAR to system radarowy, który wykorzystuje błyski lasera emitowane z samolotów do penetracji górnych warstw roślin, gleby i innych materiałów w celu wykrycia zmian w strukturach, które mogą wskazywać na działalność człowieka.

Technologia ta została z powodzeniem wykorzystana do wykrywania śladów działalności człowieka w tropikach, w tym do odkrycia starożytnych osad Majów i ruin starożytnych wiosek głęboko w Amazonii.

Niestety, obecność śladów wpływu człowieka w Amazonii nie jest sensacyjną wiadomością. Jednak skala tego wpływu może być oszałamiająca. W pewnym momencie zespół naukowców odkrył 24 nieznane wcześniej zmiany w glebie, które wskazują na działalność architektoniczną człowieka.

"Znaleźliśmy ufortyfikowaną wioskę w południowej Amazonii, struktury obronne i ceremonialne w południowo-zachodniej Amazonii, góry i megalityczne struktury na Tarczy Gujany oraz miejsca nadrzeczne w środkowo-zachodniej części Amazonii" - informuje zespół badawczy.

W południowej Amazonii, w regionie niegdyś zamieszkałym przez dziesiątki tysięcy ludzi połączonych siecią dróg tak dobrych jak te w Europie, znaleziono ślady przypominające miasta.

Na południowym zachodzie badacze odkryli motywy geometryczne stworzone z ziemi, które znajdowały się z dala od widocznych dróg.

Przewidując rozprzestrzenianie się możliwych stanowisk archeologicznych w Amazonii, naukowcy twierdzą, że można odkryć od 10 000 do 24 000 struktur, które wciąż pozostają ukryte pod liśćmi, opadami deszczu i lasami.

Oznacza to, że ponad 90% historii Amazonii pozostaje niezbadane i niewydane do analizy.

Czytaj także: Dowody na to, że starożytne plemiona odcinały ludziom głowy do rytuałów znalezione w piramidzie Majów

Ślady starożytnego rozkwitu społeczeństwa mogą również pozostać w strukturze samego ekosystemu Amazonii. Naukowcy zmierzyli występowanie i obfitość 79 gatunków drzew rozmieszczonych w prawie 1700 płatach lasu, w tym na obszarach w pobliżu pozostałości starożytnych osad.

Spośród tych gatunków drzew, ponad połowa była bardziej powszechna na obszarach, gdzie kiedyś istniały starożytne osady, takie jak orzech brazylijski. Około jedna czwarta gatunków występowała rzadziej niż oczekiwano.

Ogólnie rzecz biorąc, występowanie lub obfitość 53 z 79 gatunków drzew była związana z historią osadnictwa ludzkiego.

Biorąc pod uwagę, że wiele gatunków miało ogromne znaczenie dla ludzi, w tym te, które dostarczały jadalnych owoców i orzechów, możliwe jest, że lasy zachowały ślady dobrze utrzymanych upraw, wolnych od chwastów i konkurujących roślin, co może wskazywać, w jaki sposób ekosystem Amazonii został przekształcony w dużą osadę.

Tak więc, w przeciwieństwie do dzikiej przyrody, Amazonia może być postrzegana jako niekontrolowany ogród, w którym ludzie zasiali swoje ślady.

Badanie fizycznych śladów tych działań może ujawnić więcej informacji o tym, jak kultury zmieniły las, aby zapewnić duże i różnorodne społeczności bez naruszania samego ekosystemu Amazonii.

Wcześniej archeolodzy odkryli ogromny 1500-letni pałac w mieście Majów. Wcześniej eksperci z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku znaleźli kolejne miejsce pochówku Majów. Złożona w ofierze osoba miała na sobie cenną biżuterię - jadeitowy pierścień.

Jeślichcesz otrzymywaćnajnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!