pol
Українська
русский

Ruiny bogatego miasta sprzed 4000 lat odkryte w Iraku

Цихоцкая Мария

Ruiny bogatego miasta sprzed 4000 lat odkryte w Iraku
Wykopaliska w miejscu odkrycia. Źródło: Newsweek

Archeolodzy odkryli starożytne miasto w irackim regionie Kurdystanu, wykopując kamienne fundamenty, tablice i inne historyczne artefakty. Wszystkie te znaleziska świadczą o ogromnym bogactwie tego miasta, które istniało tysiące lat temu.

Pisze o tym Newsweek.

Odkrycie to zadziwiło badaczy i już nazywane jest "małą rewolucją". Grupa francuskich naukowców prowadziła wykopaliska w regionie Kunar od 2012 do 2018 roku.

Znalezione artefakty wskazują, że miasto to należało niegdyś do górskiego ludu żyjącego w pobliżu zachodniej granicy Mezopotamii. Naukowcy znaleźli dowody na hodowlę zwierząt, systemy nawadniające dla rolnictwa oraz zapisy handlowe pokazujące sprzedaż różnych towarów, takich jak mąka.

Czytaj także: Fragmenty sarkofagu lamparta z VII wieku p.n.e. znalezione w Egipcie (zdjęcie)

Kamienne tablice znalezione w Kunar zawierają symbole opisujące starożytny region, który rozciągał się od południowych granic Turcji do Zatoki Perskiej. Naukowcy uważają, że miasto to istniało w czasach Imperium Akadyjskiego w Intermarium.

Znalezione groty strzał zostały wykonane z rzadkich materiałów, takich jak obsydian, które były transportowane z Anatolii przez setki kilometrów. Świadczy to o wielkim bogactwie tego miasta, co potwierdzają również zdobione fragmenty ceramiki przedstawiające luksusowe życie.

Dla przypomnienia, w Bułgarii odkryto unikalne scytyjskie berło z kości.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!