Ponad 600 czaszek ludzi złożonych w ofierze odkrytych w pobliżu azteckiej świątyni w Meksyku
Meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii poinformował, że archeolodzy odkryli 119 ludzkich czaszek w niedawno odkrytej odległej północno-wschodniej części muru, który znajduje się w pobliżu największej świątyni Azteków w centrum miasta Meksyk.
Zostało to zgłoszone przez TSN.
Ta "ściana czaszek" (zompantli) była używana przez Azteków do składania ofiar ich bogu wojny. Wśród 119 czaszek znajdowali się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a także co najmniej troje dzieci.
Archeolodzy po raz pierwszy odkryli ścianę w 2015 roku, szacując jej długość na około 34 metry, wysokość na 45 centymetrów i głębokość na około 2 metry. Od tego czasu znaleziono w nim 484 czaszki. Najnowsze odkrycie zwiększa całkowitą liczbę czaszek do 603.
Czytaj także: Kosmetyki sprzed 2000 lat znalezione w Turcji (zdjęcie)
Naukowcy datują tę część ściany na okres między 1486 a 1502 rokiem i sugerują, że znajduje się ona na głębokości 3,5 metra i mogła być główną "ścianą czaszek" w dawnej stolicy Azteków, Tenochtitlan.
Historia składania ofiar była powszechna wśród wielu ludów tego regionu przed hiszpańskim podbojem w XVI wieku. Wojownicy z sąsiednich wiosek byli składani w ofierze bogom, a ich czaszki były często wystawiane, aby odstraszyć potencjalnych napastników. Ten brutalny rytuał składania ofiar był szczególnie powszechny wśród Azteków, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszego Meksyku.
Dla przypomnienia, archeolodzy odkryli szkielet konia z wędką z brązu w szczęce.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!