Ministerstwo Obrony zawęża listę chorób, które nie mogą być wykorzystywane do służby wojskowej: lista
W sierpniu Ministerstwo Obrony zmniejszyło listę chorób, które mogą być podstawą do uznania osób za niezdolne do służby wojskowej ze względów zdrowotnych.
Zgodnie z rozporządzeniem MON nr 490 z dnia 18 sierpnia 2023 r. "W sprawie zatwierdzenia zmian do rozporządzenia w sprawie wojskowych badań lekarskich w Siłach Zbrojnych Ukrainy" niektóre choroby i zaburzenia zostały wyłączone z listy ograniczeń dotyczących zdolności do służby wojskowej.
Czytaj także: Prawnik wyjaśnia, czy ojciec wielodzietny może zostać zmobilizowany
Artykuł 23 Ustawy Ukrainy "O przygotowaniu mobilizacyjnym i mobilizacji" jasno określa listę chorób, które mogą być podstawą do odroczenia lub uznania osoby za niezdolną do służby wojskowej w czasie pokoju lub wojny.
Lista ta obejmuje następujące choroby:
- Infekcje jelitowe.
- Bakteryjne choroby odzwierzęce.
- Wirusowe infekcje ośrodkowego układu nerwowego.
- Wirusowe gorączki krwotoczne.
- Wirusowe zakażenia skóry i błon śluzowych.
- Zakażenia robakami pasożytniczymi.
- Pedikuloza i inne choroby pasożytnicze.
- Klinicznie wyleczona gruźlica lub jej zamknięta postać.
Takie choroby mogą prowadzić do ograniczonej zdolności do służby wojskowej w przypadku stanu wojennego, co oznacza, że osoby z tymi chorobami mogą zostać zmobilizowane w nagłych przypadkach.
Istnieją jednak choroby, które prowadzą do uznania osób za niezdolne do służby wojskowej niezależnie od reżimu - czasu pokoju czy wojny. Lista ta obejmuje:
- Ciężkie infekcje i łatwo przenoszone choroby pasożytnicze (otwarta gruźlica, zapalenie wątroby, HIV).
- Poważne choroby onkologiczne (nieoperacyjne przerzuty, szybko postępujące nowotwory, stadium dekompensacji funkcji organizmu).
- Choroby krwi i narządów krwiotwórczych (niedokrwistość, zaburzenia krzepnięcia, krwotoki).
- Choroby układu hormonalnego i metabolizmu (wszystkie patologie tarczycy, cukrzyca, ciężka otyłość itp.)
- Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (uzależnienie od substancji chemicznych, schizofrenia, paranoja, zachowania afektywne, ciężkie upośledzenie umysłowe).
- Wady rozwojowe i zaburzenia chromosomalne.
- Choroby ośrodkowego układu nerwowego (padaczka, zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, porażenie mózgowe, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, wszystkie rodzaje dystonii, z wyjątkiem VSD).
- Choroby wzroku i słuchu (ślepota, głuchota, ciężka krótkowzroczność lub dalekowzroczność, jaskra, patologie siatkówki, wady anatomiczne i urazy oczu).
- Ciężkie choroby układu sercowo-naczyniowego (niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu, zakrzepica i żylaki w ciężkiej postaci).
- Choroby układu oddechowego (choroby przewlekłe w stadium dekompensacji, ciężka astma oskrzelowa).
- Choroby układu pokarmowego (wrzód trawienny, ciężkie anomalie szczękowo-twarzowe, marskość wątroby, zapalenie trzustki, przepukliny itp.)
- Choroby skóry (łuszczyca i ciężkie atopowe zapalenie skóry).
- Patologie układu moczowo-płciowego (niewydolność nerek, inne choroby ze znaczną dysfunkcją).
- Choroby układu mięśniowo-szkieletowego (brak lub deformacja kończyn, choroby stawów i kręgosłupa z zaburzeniami ruchu).
- Poważne urazy i zatrucia, które spowodowały znaczne upośledzenie funkcji organizmu.
Na początku tego roku Ukraina zatwierdziła nową listę chorób i schorzeń, które są wykorzystywane do oceny zdolności do służby wojskowej. Lista ta reguluje również służbę osób o ograniczonej sprawności fizycznej.
Jeślichcesz otrzymywaćnajnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!