1200-letnia świątynia bogów wikingów znaleziona w Norwegii
Podczas wykopalisk archeologicznych w zachodniej Norwegii archeolodzy z Muzeum Uniwersyteckiego w Bergen odkryli ruiny pogańskiej świątyni Wikingów, która istniała około 1200 lat temu.
Zostało to zgłoszone przez Sciencealert.
"To pierwsza starożytna skandynawska świątynia znaleziona w Norwegii" - powiedział archeolog i naukowiec Soren Dingoff z Muzeum Uniwersyteckiego w Bergen.
Podczas wykopalisk w wiosce Ose, gdzie budowany jest kompleks mieszkalny, odkryto fundamenty tej świątyni, która została zbudowana kilka wieków przed przyjęciem chrześcijaństwa w regionie. Ten drewniany kościół, którego początki sięgają VIII wieku, został zbudowany na wzór wczesnochrześcijańskich bazylik z wysoką wieżą.
Naukowcy uważają, że Wikingowie zaczęli budować "domy bogów" w VI wieku, zamiast przeprowadzać obrzędy religijne na świeżym powietrzu. Na zmiany w wierzeniach religijnych Skandynawów miały wpływ ich więzi z Cesarstwem Rzymskim i germańskimi plemionami Europy Północnej.
Czytaj także: Szczątki 9 neandertalczyków żyjących 100 tysięcy lat temu odkryte we Włoszech
Budowa "domu Boga" oznaczała przejście do bardziej ideologicznej i zorganizowanej praktyki religijnej. Obchodzono tam ważne święta, takie jak przesilenia zimowe i letnie, a bogom czczonym przez Wikingów składano rytualne ofiary z mięsa, napojów i metali szlachetnych.
Naukowcy uważają, że świątynia ta mogła zostać zniszczona w XI wieku, kiedy to królowie Norwegii siłą wprowadzili chrześcijaństwo i zniszczyli budynki związane z pogaństwem.
Dla przypomnienia, podczas wykopalisk archeologicznych w Polsce odkryto identyfikatory dzieci wysłanych do obozu zagłady.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!