pol
Українська
Русский
English
Nauka

Arena gladiatorów z czasów starożytnego Rzymu w 200 r. n.e. została odkryta w Turcji.

Arena gladiatorów z czasów starożytnego Rzymu w 200 r. n.e. została odkryta w Turcji.

Tureccy archeolodzy odkryli ruiny areny gladiatorów z czasów starożytnego Rzymu na wzgórzu w starożytnym mieście Mastaura, położonym w zachodniej tureckiej prowincji Aydın. Arena ta, według Live Science, mogła pomieścić do 20 000 widzów.

Archeolodzy sugerują, że na arenie tej odbywały się walki gladiatorów i dzikich zwierząt. Obecnie znaczna część obszaru, na którym niegdyś odbywały się te pokazy, jest porośnięta roślinami. Mehmet Umut Tuncer, archeolog i dyrektor ds. kultury i turystyki w prowincji Aydın, wyjaśnia: "Duża część amfiteatru znajduje się obecnie pod ziemią. Widoczna część jest pokryta krzewami i drzewami".

Archeolodzy odkryli arenę podczas wykopalisk w tym starożytnym mieście, a jej wiek szacuje się na około 200 lat naszej ery. Mimo to arena jest całkiem dobrze zachowana. Niektóre struktury naziemne mogły zostać uszkodzone, ale siedzenia są nadal widoczne. Arena mogła pomieścić od 15 do 20 tysięcy widzów i obejmowała specjalne obszary, w tym poczekalnię dla gladiatorów i prywatne pokoje dla widzów.

Czytaj także: Ruiny rezydencji legendarnej cesarzowej Koken odkryte w Japonii

"Wcześniej nie było takich amfiteatrów w Anatolii, znanej jako Azja Mniejsza, i jej najbliższym otoczeniu. Prawdopodobnie arena ta przyciągała widzów z całego regionu, w tym ze starożytnych miast zachodniej Anatolii, takich jak Afrodyzja, Efez, Magnezja, Milet i Priene.

Eksperci planują naprawić uszkodzone ściany budynku i już rozpoczęli skanowanie laserowe konstrukcji w celu stworzenia wirtualnego trójwymiarowego modelu.

Dla przypomnienia, w Niemczech odkryto mezolityczne stanowisko z grobem szamańskiego maga.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!