pol
Українська
Русский
English
Nauka

W Wenecji znajduje się rzymska droga z V wieku naszej ery.

W Wenecji znajduje się rzymska droga z V wieku naszej ery.

Włoscy archeolodzy odkryli starożytne struktury na dnie kanału Treporti w regionie Wenecji Euganejskiej. Badanie, prowadzone przez naukowców z Fantina Madricardo z Narodowej Rady Badawczej Włoch, ujawniło, że zanim obszar ten został zalany przez podnoszący się poziom mórz, istniała tam droga z czasów rzymskich.

Zostało to zgłoszone przez czasopismo naukowe Scientific Reports.

W artykule napisano: "W tym badaniu udokumentowaliśmy obecność podwodnego odcinka rzymskiej drogi, który rozciąga się na około 1200 metrów wzdłuż starożytnego grzbietu plaży, który obecnie znajduje się pod wodami laguny Północnej Wenecji".

Czytaj także: Grób dziewczynki pochowanej ze 150 kośćmi zwierząt z epoki brązu znaleziony w Kazachstanie (zdjęcie)

Naukowcy uważają, że odkrycie to może wskazywać na istnienie dużej rzymskiej osady kilka wieków przed założeniem i zasiedleniem Wenecji, co miało miejsce w V wieku naszej ery.

Archeolodzy od dawna badają Wenecję i znaleźli dowody na to, że na jej terenie istniała rzymska osada. Okazało się, że wzdłuż drogi znajdowały się różne budynki.

"Zalana droga może być jednym z ostatnich odcinków drogi w mieście Altinum (starożytne miasto weneckie) i częścią szerszej sieci dróg w rzymskiej prowincji Wenecji i Istrii. Bliskość tej drogi do innych struktur, takich jak wieże obronne, ścieżki, port i budynki prywatne, potwierdza obecność stałej osady" - podkreślają archeolodzy.

Przypominamy, że artefakty używane do starożytnych rytuałów magicznych zostały znalezione w Izraelu.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!