Українська
русский
English
Życiowe triki

Szybko się rozmnaża i zjada soczyste pędy: skuteczne sposoby na zwalczanie mszyc

Былим Елена

Szybko się rozmnaża i zjada soczyste pędy: skuteczne sposoby na zwalczanie mszyc
Mszyce zjadają rośliny

Mszyce — to owady, które stanowią zagrożenie dla kwiatów ogrodowych i upraw ogrodowych. Wysysają one sok z miękkich części roślin, pąków kwiatowych i młodych pędów, powodując szkody w uprawach.

Mszyce uaktywniają się wczesną wiosną i zaczynają niszczyć młode pędy lub pąki kwiatowe, co może spowolnić wzrost rośliny, a nawet ją zabić.

W ciągu jednego sezonu wegetacyjnego może rozwinąć się nawet 18 pokoleń mszyc. A w ciągu miesiąca jedna samica mszycy może urodzić nawet 100 000 nowych osobników.

Infestacja mszyc na roślinie. Źródło: news.uaportal.com
Infestacja mszyc na roślinie. Źródło: news.uaportal.com

Mszyce atakują drzewa ogrodowe, uprawy warzyw, drzewa ozdobne i kwiaty. Wydzielają też słodkie odchody, które przyciągają mrówki i inne szkodniki. Mszyce mogą również przenosić patogeny nawet 100 chorób niebezpiecznych dla roślin.

Jeśli w porę nie rozpoczniesz walki z tym szkodnikiem, rozprzestrzeni się on znacznie w ogrodzie i warzywniku, powodując znaczne szkody w roślinach.

Przeczytaj także: Prawdziwa katastrofa dla ogrodu: jak pozbyć się stonki ziemniaczanej Colorado bez środków chemicznych

Walka z mszycami

Do tępienia mszyc trzeba przystąpić, gdy tylko zaczną pojawiać się na pędach i liściach roślin. Jeśli mszyce zaatakowały już prawie całą roślinność, metody ludowe będą nieskuteczne.

Niektórzy ogrodnicy wyrywają i odcinają zaatakowane przez mszyce części roślin i zasypują je solą lub zalewają wrzątkiem.

Można spróbować zmyć szkodniki wodą w pojemniku i spłukać je do kanalizacji.

Najlepiej jednak opryskać rośliny specjalnymi roztworami, a zabieg ten należy wykonać albo zaraz po wschodzie słońca, albo w nocy. Zabieg ten przeprowadza się na wszystkich częściach roślin.

Inwazja mszyc na roślinie. Źródło: news.uaportal.com
Inwazja mszyc na roślinie. Źródło: news.uaportal.com

Musztarda - wziąć litr ciepłej wody i 100 g sproszkowanej musztardy, wymieszać i pozostawić na okres do 5 dni. Przecedzić roztwór, dodać 3 łyżki sody oczyszczonej i 2 łyżki smoły w płynie lub innego mydła. Traktować dotknięte rośliny rano lub w nocy.

Soda - do 10 litrów wody wsypać 5 łyżek sody oczyszczonej, dodać 4 łyżki mydła w płynie i 2 łyżki oleju roślinnego. Wymieszać i spryskać rośliny.

Topypomidorów - zbierz do kilograma topów, posiekaj je i przykryj trzema litrami wody. W dużym rondlu postawić tę mieszaninę na ogniu, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 30 minut. Po ostygnięciu tego "preparatu" doprowadź roztwór do 4 litrów i spryskaj nim rośliny.

Pieprz - zalać 50 g mielonej czerwonej ostrej papryki litrem gorącej wody, gotować przez 20 minut. Gdy mieszanina ostygnie, odcedzić i dodać kolejne 4 litry wody. Spryskać rośliny (przy tym zabiegu należy założyć maskę ochronną i okulary, aby roztwór nie dostał się na twarz).

Czosnek - pół kilograma czosnku zmiażdżyć w blenderze i rozcieńczyć w wiadrze z ciepłą wodą. Przykryj wiadro pokrywką i pozostaw na dwa dni, a następnie odcedź roztwór i dodaj do niego 100 ml mydła w płynie. Potraktuj roślinę i zwróć uwagę na wszystkie jej części - liście, kwiaty i łodygi.

Zobacz także: Mogą zjeść cały plon: jak skutecznie i łatwo pozbyć się larw stonki majowej

Selernica – potrzebne jest 5 litrów wody i trzy krzaki selernicy, które należy pokroić na kawałki. Pokrojony seler zalewa się wodą i pozostawia na okres do dwóch dni. Następnie płyn odcedzić, dodać mydło w płynie – 1 łyżka na litr płynu – i spryskać rośliny.

Popielica – szklankę popiołu rozpuścić w 5 litrach wrzącej wody. Nalegać przez jeden dzień, a następnie opryskać zaatakowane rośliny.

Mydło – 100 gramów mydła do prania należy rozetrzeć i zalać litrem gorącej wody. Mieszać do rozpuszczenia mydła. Roztwór wlać do wiadra z ciepłą wodą, wymieszać i spryskać rośliny.

Olejki eteryczne – 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego, jodły lub cedru rozcieńczyć w litrze wody, przelać do butelki z rozpylaczem i potraktować kwiaty.

Oto kolejny szkodnik ogrodowy, który wygląda atrakcyjnie, ale w rzeczywistości stanowi znaczne zagrożenie dla roślin.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!