Popularny środek na chwasty może powodować uszkodzenia mózgu - toksykolodzy
Intensywne stosowanie środków chwastobójczych może powodować poważne uszkodzenia mózgu naszych nastolatków. Ostrzegają przed tym naukowcy.
Według Newsweeka, środki chwastobójcze mogą pozostawać na naszych owocach i warzywach oraz przenikać do wody, co oznacza, że wielu z nas regularnie spożywa je w niewielkich ilościach.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu Emory zebrali dane na temat 519 nastolatków w wieku od 11 do 17 lat w rolniczym hrabstwie w Ekwadorze. Po przeanalizowaniu ich moczu zespół odkrył, że 98 procent z nich zawierało śladowe ilości glifosatu - znanego na rynku jako Roundup. Ta substancja chemiczna jest szeroko stosowana w Stanach Zjednoczonych. Herbicyd liściasty 2,4-D znaleziono również w 66 procentach próbek moczu.
Zobacz także: Śmiertelne dla zwierząt i dzieci: jakich doniczek nie należy trzymać w domu?
"Herbicydy 2,4-D i glifosat są szeroko stosowane w rolnictwie, leśnictwie, trawnikach i ogrodach, a także do zwalczania chwastów na obszarach przemysłowych" - skomentował starszy autor Jose Ricardo Suarez, profesor nadzwyczajny w Herbert Wertheim School of Public Health.
Według niego istnieje kilka sposobów, w jakie herbicydy mogą dostać się do organizmu człowieka - poprzez wdychanie, jedzenie lub picie. Substancje chemiczne mogą być również wchłaniane przez skórę.
Po przeanalizowaniu moczu uczestników, zespół ocenił zdolności poznawcze nastolatków w pięciu kluczowych obszarach: uwaga i kontrola hamowania; pamięć i uczenie się; język; przetwarzanie wizualno-przestrzenne; i percepcja społeczna.
Dzięki tej ocenie zespół odkrył, że osoby ze śladami herbicydów w moczu miały gorsze zdolności.
Zespół przetestował również wpływ wysokiego poziomu DEET, środka odstraszającego owady, w moczu uczestników, ale nie znalazł żadnych znaczących powiązań.
Związki chemiczne, jak twierdzą toksykolodzy, powodują śmierć neuronów i komórek glejowych poprzez wpływ na jony chlorkowe w komórkach mózgowych.
Naukowcy dodali, że dzieci i młodzież są bardziej podatne na działanie toksycznych chemikaliów, co czyni je bardziej wrażliwymi.
Przypominamy, że naukowcy ostrzegają, że prace ogrodnicze bez rękawic ochronnych mogą być śmiertelnie niebezpieczne.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!