Naukowcy pokazali, jak wyglądała "Dama z Ampato", złożona w ofierze wulkanowi 500 lat temu (zdjęcie)
Naukowcy zrekonstruowali twarz inkaskiej dziewczynki złożonej w ofierze na szczycie góry Ampato w Andach w południowym Peru. Zamarznięte szczątki dziewczynki zostały odkryte przez archeologów w 1995 roku na wysokości 6318 metrów nad poziomem morza. Znaleziono ją owiniętą w naręcze materiału.
Została nazwana Panią z Ampato. Historycy twierdzą, że została złożona w ofierze bogom Inków na szczycie około 500 lat temu. W tym czasie miała około 15 lat.
Czytaj także: Naukowcy pokazali, jak mógł wyglądać "wampir" żyjący w XVIII wieku (zdjęcie)
Ofiary z dzieci, zwane capacocha lub hapac huja, były ważną częścią religii Inków. Według Katolickiego Uniwersytetu Santa Maria, Inkowie wierzyli, że poświęcone dzieci tak naprawdę nie umierały, ale zamiast tego obserwowały ziemię ze swoich miejsc na szczycie góry wraz ze swoimi przodkami.
Dziewczynce towarzyszyło 37 ofiar pogrzebowych, takich jak pojemniki typu aribalos na płyny, kości lamy, małe figurki i ceramika ozdobiona geometrycznymi wzorami. Odkryto również artykuły spożywcze, takie jak ziarna i kolby kukurydzy.
28 lat po odkryciu zespół badaczy zrekonstruował rysy dziewczyny w hiperrealistycznej rzeźbie. Dokonano tego na podstawie tomografii ciała, badań DNA, cech etnologicznych, wieku i budowy dziewczynki.
Tomografia komputerowa wykazała, że dziewczynka miała od 13 do 15 lat w chwili śmierci, kiedy otrzymała cios w prawą stronę czaszki. Wszystkie te informacje pozwoliły dr Oscarowi Nilssonowi, szwedzkiemu archeologowi i artyście plastykowi, wykorzystać technikę Manchester do stworzenia twarzy inkaskiej dziewczynki.
Badaczka Dagmara Socha, archeolog z zespołu Centrum Studiów Andyjskich w Warszawie, powiedziała: "Budowanie twarzy inkaskiej dziewczynki było bardzo emocjonalne, bo to tak jakby ta nieletnia, która żyła 500 lat temu, została wskrzeszona".
Rzeźba twarzy inkaskiej dziewczynki zostanie wystawiona na Katolickim Uniwersytecie Santa Maria w Peru.
Naukowcy wyjaśnili, że składanie ofiar z dzieci przez Inków było powszechnym zjawiskiem, które miało miejsce na przestrzeni wieków. Inkaskie dziewczynki były zwykle składane w ofierze, aby uspokoić bogów i zapewnić dobrobyt osadom.
W Achavanich w Szkocji naukowcy odtworzyli trójwymiarowy wizerunek kobiety z epoki brązu, którą nazwali Ava.
Wcześniej naukowcy z powodzeniem odtworzyli wizerunek 16-letniej dziewczyny z VII wieku , której szczątki znaleziono w pobliżu Cambridge. Oprócz zrekonstruowania jej wyglądu, naukowcy przeanalizowali jej kości i zęby, ustalając, że urodziła się w Europie Środkowej i przeniosła się tam we wczesnym dzieciństwie.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!