Українська
русский
Nauka

Naukowcy twierdzą, że odnaleźli kontynent zaginiony 155 milionów lat temu (wideo)

Былим Елена

Naukowcy twierdzą, że odnaleźli kontynent zaginiony 155 milionów lat temu (wideo)
Kontynent, który dryfował w kierunku Azji

Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii odkryli pozostałości zaginionego kontynentu Argoland, który oderwał się od zachodniej Australii 155 milionów lat temu i wydawał się znikać, dryfując na północ w kierunku Azji Południowo-Wschodniej.

Według biuletynu Live Science, naukowcy znaleźli fragmenty starożytnego lądu rozrzucone po Indonezji i Birmie. Odkryli również pozostałości małych oceanów sprzed około 200 milionów lat.

Oceany te prawdopodobnie powstały, gdy siły tektoniczne rozciągnęły i podzieliły Argoland, zanim oderwał się ląd o długości 5000 kilometrów.

"Nie straciliśmy kontynentu, był to po prostu bardzo rozbudowany i pofragmentowany zespół" - powiedział główny autor Eldert Advocaat.

Przeczytaj także: Naukowcy po raz pierwszy byli w stanie wyhodować zarodki ssaków w kosmosie

Advocaat i jego koledzy zrekonstruowali podróż odizolowanego kontynentu. Naukowcy znaleźli fragmenty starożytnego lądu rozrzucone po Indonezji i Birmie, ale kiedy próbowali zrekonstruować Argoland z tych fragmentów, "nic nie pasowało" - powiedział.

Następnie zespół pracował wstecz, zbierając dowody w Azji Południowo-Wschodniej, aby prześledzić podróż Argolandu na północ. Wśród rozproszonych fragmentów starożytnego lądu znaleźli pozostałości małych oceanów sprzed około 200 milionów lat. Oceany te powstały prawdopodobnie, gdy siły tektoniczne rozciągnęły i podzieliły Argoland, zanim oderwał się ląd o długości 5000 kilometrów, powiedział naukowiec.

Proces ten trwał od 50 do 60 milionów lat, a około 155 milionów lat temu kolaż tych wstęgowych kontynentów i pośrednich oceanów zaczął dryfować w kierunku Azji Południowo-Wschodniej.

Gdy fragmenty Argolandu zderzyły się z lądami Azji Południowo-Wschodniej, ukształtowały również bogatą różnorodność biologiczną, którą widzimy dzisiaj. Może to pomóc wyjaśnić nierównomierne rozmieszczenie gatunków wzdłuż niewidzialnej bariery biegnącej przez Indonezję.

Dla przypomnienia, naukowcy wyjaśnili, dlaczego woda w morzu jest słona, ale ryby w niej nie są.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!