Grób chirurga z I wieku z jego narzędziami odkryty na Węgrzech (zdjęcia)
Na Węgrzech archeolodzy odkopali w pobliżu Jászberényi grób mężczyzny z I wieku pochowanego z wysokiej jakości narzędziami chirurgicznymi. Grób został odkryty w zeszłym roku podczas wykopalisk na stanowisku, gdzie na powierzchni znaleziono artefakty z epoki miedzi i Awarów.
Dalsze badania ujawniły cmentarz z epoki Awarów (VI-IX w. n.e.) z kilkoma rzędami grobów. Jeden stosunkowo płytki grób zawierał szczątki mężczyzny w wieku 50-60 lat w chwili śmierci, jak podaje The History Blog.
Metalowe narzędzia znalezione w grobie szybko zostały rozpoznane jako rzymskie narzędzia chirurgiczne. Zostały one zapakowane w dwie drewniane skrzynie i pochowane u stóp mężczyzny.
Czytaj także: Archeolodzy w Meksyku znaleźli zabawkę Majów: jak wygląda Pok Ta Pok
Skrzynie zawierały wykonane ze stopu miedzi szczypce, igły, pęsety i skalpele, ozdobione srebrną wkładką z wyjmowanymi i wymiennymi stalowymi ostrzami. W pobliżu kolana znaleziono kamień szlifierski.
Na kościach nie znaleziono żadnych widocznych śladów urazów czy chorób. Nie ma też dowodów na to, czy chirurg był miejscowym, który miał bogactwo i dostęp do zdobycia tak doskonałego zestawu instrumentów, czy też lekarzem, który przybył na te tereny z rzymskimi legionami.
Wcześniej archeolodzy ustalili prawdziwe rozmiary największej osady plemienia Majów.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał na Telegramie!