pol
Українська
русский

Sekret zdrowia i długowieczności: naukowcy nazwali codzienną normę kroków

Анастасия Крыщук

Sekret zdrowia i długowieczności: naukowcy nazwali codzienną normę kroków

Niedawne badanie przeprowadzone przez Charles Perkins Centre na Uniwersytecie w Sydney w Australii wykazało, że chodzenie 10 000 kroków dziennie może znacznie zmniejszyć negatywny wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie. Badanie opiera się na danych pochodzących od ponad 72 000 uczestników.

Materiał został opublikowany w British Journal of Sports Medicine. Jak zauważono, zwiększenie liczby kroków do 10 000 dziennie może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 39% i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 21%, niezależnie od czasu spędzonego w pozycji siedzącej.

Jest to pierwsze badanie, w którym obiektywnie oceniono wpływ liczby kroków na zdrowie człowieka przy użyciu mobilnych urządzeń do śledzenia aktywności w głównie siedzącym trybie życia.

Dr Matthew Ahmadi, który jest głównym autorem i badaczem w tym badaniu, podkreślił znaczenie każdej aktywności fizycznej. Wezwał ludzi do zwiększenia dziennej liczby kroków, aby przeciwdziałać szkodliwym skutkom siedzącego trybu życia.

Czytaj także: Dietetyk radzi, w jakich godzinach jeść, aby schudnąć

Emmanuel Stamatakis, profesor i szef Mackenzie Research Centre, zauważył, że analiza danych dotyczących liczby kroków może być przydatna dla pracowników służby zdrowia i organizacji publicznych w celu dokładnego monitorowania poziomu aktywności fizycznej i wydawania odpowiednich zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia.

Zgodnie z danymi z biomedycznej bazy danych UK Biobank, ponad 72 000 uczestników korzystało z nadgarstkowych akcelerometrów do oceny swojej aktywności. Średnia liczba kroków dziennie wynosiła 6 222, ale osoby, które wykonywały od 9 000 do 10 000 kroków, miały znacznie niższe ryzyko przedwczesnej śmierci i chorób serca.

Wyniki te podkreślają potrzebę prowadzenia aktywnego trybu życia, zwłaszcza przez osoby pracujące w biurze, i mogą służyć jako podstawa do tworzenia ogólnych zaleceń dotyczących zwiększenia aktywności fizycznej w społeczeństwie.

Wcześniej dietetycy wymienili najlepsze pokarmy obniżające ciśnienie krwi

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!